Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Spotkaliśmy świętych. Współcześni męczennicy.

17.11.2015

Książka Małgorzaty Pabis „Spotkaliśmy świętych. Współcześni męczennicy Chrystusa” jest zapisem wspomnień o dwóch męczennikach franciszkańskich w Peru, zamordowanych przez komunistyczne bojówki. 

Ich męczeńska śmierć jest świadectwem całkowitego oddania się Bogu, co stało się przyczynkiem do wyniesienia ich na ołtarze 5 grudnia 2015 roku. 

O świętości o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka zaświadczają w książce Małgorzaty Pabis ludzie, którzy ich znali, z nimi żyli i potwierdzają ich niezłomność oraz gorliwość. 

Zapis wspomnień pozycji Wydawnictwa Rafael wzbogacony jest o oryginalną korespondencję franciszkańskich męczenników z rodziną i przełożonymi.
„Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą” (Mt 10,28) – te słowa Ewangelii nadal są aktualne, gdyż dramatyczne prześladowania świadków Chrystusowych trwają, a chrześcijanie wciąż umierają za wiarę. 

Szczególnym dodatkiem do książki jest wkładka zdjęciowa oraz płyta CD z nagraniami pieśni poświęconych męczeństwu oraz listów pisanych przez o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

Z Małgorzatą Pabis, autorką książki „Spotkaliśmy świętych” rozmawia br. Jan Hruszowiec OFM Conv.

- Skąd pomysł napisania następnej książki na polskim rynku o naszych franciszkańskich męczennikach: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka?

- Kiedy tylko dowiedziałam się o beatyfikacji franciszkańskich Męczenników, od razu postanowiłam zebrać świadectwa ludzi, którzy znali o. Michała i o. Zbigniewa. Sama w pewnym momencie swojego życia zetknęłam się z nimi, kiedy wyjeżdżali na misje. Chciałam w tej publikacji pokazać, że święci są rzeczywiście wśród nas, że każdy z nas może zostać świętym. Dotarłam tylko do garstki znajomych i przyjaciół Męczenników. Myślę, że setki innych osób również mogłoby o nich zaświadczyć. Powiedzieć, że byli zwykłymi ludźmi, którzy po prostu wykonywali zadania, jakie odkrywali na swojej drodze. Byli synami, braćmi, uczniami, studentami, a wreszcie kapłanami. Po prostu żyli, kochając Chrystusa. I ta miłość doprowadziła ich do męczeństwa.

- Czym się różni ta książka od innych, mówiących o naszych męczennikach?

- „Spotkaliśmy świętych” to książka, która jest zbiorem świadectw ludzi, którzy znali o. Michała i o. Zbigniewa. Są także opowieści o tym, jak życie Męczenników wpłynęło na życie ludzi. Spotkałam się więc z franciszkanami, którzy wstąpili do zakonu dzięki świadectwu Męczenników. W książce znaleźć można także opis wymodlonych łask.

- Czyje są to wspomnienia?

- Rozpoczynam od spotkań z rodzinami Męczenników. Potem są wspomnienia o. Jarosława Wysoczańskiego, który był ich przełożonym w Peru. O o. Michale i o. Zbigniewie opowiada także o. Szymon Chapiński, który uczestniczył w pogrzebie Męczenników. Są także wspomnienia przyjaciół, m.in. o. Ryszarda Jarmuża, o. Marka Augustyna, a także o. Stanisława Glisty. Nie brakuje w książce także opowieści innych franciszkanów, którzy na swojej drodze życia z nimi się zetknęli. Są także świadectwa kilku kobiet i dzieci. Oni także zostali poruszeni życiem Męczenników i zechcieli swoim świadectwem podzielić się z innymi.

- Wspomniała Pani, że w książce znajdziemy również świadectwa dzieci. One nie mogły znać osobiście ojców Zbigniewa i Michała – czy coś więcej może Pani powiedzieć o tym, co to są za świadectwa, jak powstały i dlaczego są warte umieszczenia w tej książce?

- Rzeczywiście, te dzieci i młodzież nie znały osobiście Męczenników. Na lekcjach religii jednak s. Lucyna Rąpała - Franciszkanka Rodziny Maryi opowiedziała uczniom o nich, o tym, co zrobili w życiu. Młodzież oglądnęła także film o franciszkanach, a potem opowiedziała o tym, jak ich postrzegają. Z ich świadectw wyraźnie widać, że franciszkanie, którzy oddali życie za wiarę, są dla nich bohaterami, kimś kogo warto naśladować. Świadectwo ich życia wywarło na nich naprawdę wielkie wrażenie.

- Do książki mamy dołączona płytę CD, coś więcej o niej?

- Na płycie CD, która jest dodatkiem do książki, posłuchać można piosenek o Męczennikach, których autorem jest ojciec Marek Augustyn. Wykonuje je chór z Wrocławia: "Borromeo". Są na niej także listy o. Michała i o. Tomaszka. Czyta je aktorka wrocławska - pani Jadwiga Skupnik. Tu muszę powiedzieć, że ta płyta powstała właśnie dzięki o. Markowi Augustynowi. Franciszkanin, przyjaciel Męczenników, pracuje we Wrocławiu, mieście związanym z o. Michałem i Zbigniewem.

- Czy doświadczyła Pani jakiś „rodzynków” podczas pracy nad tą książką? Mogłaby się Pani z nami tym podzielić?

- Dla mnie niezwykłe były spotkania z rodzinami Męczenników. Muszę powiedzieć, że nie należały one do najłatwiejszych. Spotykałam się przecież z tymi, dla których ich śmierć wciąż jest bolesnym przeżyciem. W uszach wciąż brzmią mi słowa Mamusi ojca Zbigniewa: „Ja już tylko czekam, żeby z nim spotkać się w Niebie”. Do „rodzynków” mogę chyba zaliczyć i fakt, że Męczennicy budzili mnie w nocy i podpowiadali kolejne pomysły, osoby, z którymi powinnam porozmawiać. Na różne sposoby dawali mi znać, że cieszą się z tej książki...

- Gdzie można kupić tę książkę?

- Książkę wydał Dom Wydawniczy Rafael i myślę, że tam będzie można ją kupić. Z tego co widzę, jest już dostępna w wielu katolickich księgarniach.

Dziękuję za informacje i życzymy Pani dalszych sukcesów wydawniczych, a nam wszystkim życzę udanej lektury. 

Małgorzata Pabis, „Spotkaliśmy świętych. Współcześni męczennicy Chrystusa, bł. o. Zbigniew Strzałkowski i bł. o. Michał Tomaszek”.
Wydawnictwo Rafael, 
Oprawa:      Miękka ( wkładka zdjęciowa + płyta CD )
Format:       140 X 200
Stron:           168
Cena:            24,90 zł.

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij