Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Spotkanie przez okno

14.01.2022 . kg

Bratni Zew | Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”

„Spotkanie przez okno. Kontemplacja ikony Chrystusa Pantokratora” to tytuł najnowszej książki o. Jerzego Szyrana OFMConv, franciszkanina i doktora teologii, wydanej nakładem Bratniego Zewu. Autor zaprasza do spojrzenia przez okno ikony Chrystusa Pantokratora w głąb Bożej rzeczywistości, która dzieje się w życiu człowieka. Jak podkreśla: „Ostatecznie chodzi o to, by przechodząc przez okno ikony, doświadczyć realnego spotkania, już nie z obrazem, lecz z żywym Jezusem”.

„Świat zatracił ducha zdolności do zatrzymania się w niemym zachwycie nad jakimkolwiek pięknem. Człowiek «cywilizowany» z nosem utkwionym w ekranie własnego telefonu uznaje za piękne jedynie to, co przesuwa się po ciekłokrystalicznych obrazkach. Chrześcijanin zatracił zdolność kontemplacji tego, co Boskie, a przede wszystkim zatracił zdolność widzenia Jezusa Chrystusa”.

Człowiek zatracił zdolność postrzegania w rzeczach stworzonych obrazu niewidzialnego Boga. Człowiek biegnie, ale nie wie skąd ani dokąd. Najważniejsze stało się to, by biec – być w ciągłym pędzie życia bez celu.

Wiara jest postawieniem na pierwszym miejscu Jezusa Chrystusa. „Spotkanie przez okno” pokazuje, jak wyglądałaby świat bez Jezusa Chrystusa: bez sakramentów, bez Trójcy Świętej, którego On jest reprezentantem. Kontemplacja ikony Chrystusa Pantokratora ma pomóc zrozumieć i przyjąć tę prawdę.

Kiedy ostatnio zatrzymałeś się w zachwycie nad pięknem?

Czy wciąż jeszcze masz tę zdolność?

Czy potrafisz kontemplować to, co Boskie?

Czy widzisz Jezusa Chrystusa?

Dla większości chrześcijan modlitwa jest mówieniem – ciągłym powtarzaniem wyuczonych formuł. Coraz trudniej w przestrzeni kościoła dostrzec jednak ludzi widzących Jezusa. Człowiek zatracił zdolność postrzegania w rzeczach stworzonych obrazu niewidzialnego Boga.

Autor zaprasza nas do wchodzenia przez okno ikony Chrystusa Pantokratora w głąb Bożej rzeczywistości, która dzieje się w życiu człowieka. Ostatecznie chodzi o to, by przechodząc przez okno ikony, doświadczyć realnego spotkania, już nie z obrazem, lecz z żywym Jezusem.

Chrystus puka do drzwi ludzkiego serca, zagląda przez okno ludzkich oczu, by przekonać się, czy w środku w ogóle ktoś jeszcze na Niego czeka. Otwórz okno i wpuść Boga. Nie czekaj!


Jerzy Szyran (ur. 1968) – franciszkanin, doktor teologii. Jest wykładowcą teologii moralnej i cenzorem kościelnym książek i treści religijnych. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich z zakresu teologii moralnej. Prowadzi stronę internetową szyran.franciszkanie.pl. W wydawnictwie Bratni Zew wydał: „Muszę być świętym jak największym. Model doskonałości według Regulaminu życia św. Maksymiliana Marii Kolbego”, „Traktat o modlitwie Jezusowej”, „Notatki różańcowe” oraz „Piąta droga. W poszukiwaniu własnej duchowości”.


  • 160 stron
  • format: 129 x 208 mm
  • oprawa miękka
  • cena det. 29,90 zł

Książkę można nabyć w przedsprzedaży w sklepie internetowym Wydawcy: BRATNIZEW.PL.

ZAMAWIAJĄC KSIĄŻKĘ DO 19 STYCZNIA 2022 R. WŁĄCZNIE, OTRZYMASZ W PREZENCIE KARTĘ Z WIZERUNKIEM CHRYSTUSA PANTOKRATORA.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij