Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Stanisław Zagórski (ojciec Marcin) — Zambia, Uganda oczami misjonarza

01.06.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Zapraszamy do lektury korespondencji Stanisława Zagórskiego (o. Marcina, franciszkanina), który przez prawie 40 lat podejmował pasjonującą i trudną pracę misjonarza w Afryce. Materiały: fragmenty listów oraz fotografie zostały udostępnione dzięki uprzejmości brata o. Marcina — Kazimierza Zagórskiego.

O. Marcin Zagórski — franciszkanin, urodził się 20 marca 1931 r. w Szymbarku, zmarł 13 maja 2017 r. w Legnicy. Wychowany w rodzinie rolników, gdzie wpojono mu głęboką religijność i patriotyzm. Rodzina mieszkała pod lasem w Szymbarku i podczas okupacji niemieckiej często udzielała pomocy partyzantom i żydom. W ich domu mieścił się punkt sanitarny dla partyzantów. Stanisław w latach 1948/1949 był uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach. 13 stycznia 1949 r. zniszczył portrety dostojników państwowych wiszących na ścianach klasy (Bolesława Bieruta i Konstantego Rokossowskiego). Przyznał się do tego, pisząc list do dyrektora szkoły, by nikt inny nie ponosił odpowiedzialności za jego czyn. Aresztowany przez gorlickie UB, więziony był w Gorlicach od 14 stycznia do sierpnia 1949 r. Podczas ciężkich przesłuchiwań był bity i torturowany wstrząsami elektrycznymi, polewany w celi lodowatą wodą, zmuszany do zeznań, iż zniszczył portrety za namową księży — Teofila Górnickiego i Jana Mleczki. Kiedy tracił przytomność, polewano go wodą i kontynuowano tortury. Jego ciało było sine od ciosów, a współwięźniowie kilka razy sądzili, że nie żyje. Nie uległ. Przeniesiono go do więzienia w Sanoku, gdzie przebywał do 5 grudnia 1949 roku. Tam zaczął symulować chorobę psychiczną i decyzją sądu umieszczono go w Państwowym Szpitalu dla Psychicznie Chorych w Kobierzynie. Po uwolnieniu postanowił zostać kapłanem. Został przyjęty do krakowskiej prowincji franciszkanów. W sierpniu 1954 r. przyjął habit franciszkański i zakonne imię Marcin. W dniu 1 czerwca 1961 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako katecheta: dwa lata w Przemyślu, trzy lata w Kowarach oraz w Legnicy. Zgłosił swą gotowość do wyjazdu na misje, na co otrzymał zgodę w 1971 r. W 1972 r. został skierowany do pracy misyjnej w Zambii, gdzie spędził 28 lat. Był tam proboszczem, kapelanem szpitala, gwardianem klasztoru.

W 2001 roku, po 28 latach pracy misyjnej w Zambii, franciszkanie rozpoczęli pracę misyjną w Ugandzie. Tam pierwszym misjonarzem był o. Marcin. W 2012 r., na mocy decyzji prowincjała, o. Marcin został skierowany do Legnicy.

Korespondencja oraz fotografie do pobrania na stronie internetowej: mbpgorlice.info. Polecamy!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij