Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia

03.08.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

3 sierpnia 1901 r. urodził się Stefan Wyszyński, polski duchowny, biskup lubelski, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski. Uważany jest za jednego z największych Polaków XX w., zwany Prymasem Tysiąclecia, mąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła, inwigilowany przez represyjny system UB i SB oraz internowany przez władze komunistyczne PRL-u. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego.

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Z inicjatywy jego następcy oraz osobistego sekretarza, prymasa Polski kard. Józefa Glempa, w roku 1988 podjęto starania celem wyniesienia go na ołtarze. Konferencja Episkopatu Polski obradująca na Jasnej Górze w dniach 2-3 maja 1988 r. wydała pozytywną opinię o rozpoczęciu procesu jego beatyfikacji.

21 października 2019 r. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ogłosił, że beatyfikacja odbędzie się 7 czerwca 2020 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie, ale 28 kwietnia 2020 została ona zawieszona w związku z panującą pandemią COVID-19.

Na temat Prymasa Tysiąclecia napisano wiele książek, prac naukowych i artykułów. Niedawno nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się publikacja „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość”, ukazująca nieznane dotąd oblicze tego jednego z najwybitniejszych Polaków naszych czasów.

Autorka, Ewa K. Czaczkowska, odkrywa inne oblicze Prymasa, rysuje portret człowieka prawdziwego – pełnego pasji, męstwa i miłości, konsekwentnie realizującego swoją życiową misję. Opowiada o przyjaźni i przebaczeniu, relacjach Prymasa z Karolem Wojtyłą, o najważniejszych kobietach w jego życiu. Opisuje cuda, które dokonały się za jego wstawiennictwem. Książka zawiera również rozmowę z o. Zdzisławem Kijasem, franciszkaninem z naszej prowincji, relatorem w procesie beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego.

Książkę można nabyć w księgarni internetowej Wydawcy ze specjalnym rabatem: Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij