Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Agnieszka Przemyślidka

02.03.2020 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

2 marca Kościół wspomina Agnieszkę Przemyślidkę (zwaną także Agnieszką z Pragi lub Agnieszką Czeską), królewnę i klaryskę. Była najmłodszą córką króla Czech Przemysła Ottokara I. Przez matkę natomiast spokrewniona była z rodem Arpadów. Gdy miała trzy lata, postanowiono wydać ją za mąż za jednego z synów Henryka Brodatego. W związku z tym w roku 1216 wyjechała na dwór polski. Przebywała głównie w Trzebnicy, gdzie najprawdopodobniej opiekowała się nią św. Jadwiga.

Planowane małżeństwo nie doszło jednak do skutku. Po innych nieudanych próbach zaaranżowania jej ślubu z którymś z monarchów europejskich, Agnieszka zwróciła się do papieża Grzegorza IX z prośbą o wolną rękę co do dalszego życia. Otrzymała zgodę i poświęciła się dobroczynności oraz pobożnym praktykom. Około 1233 r. ufundowała w Pradze szpital oraz klasztor klarysek, do którego później wstąpiła. Jej decyzja była głośna w ówczesnej Europie, a ufundowany przez nią klasztor szybko stał się ośrodkiem odnowy religijnej, promieniującym na kraje ościenne.

Św. Agnieszka prowadziła stałą korespondencję ze św. Klarą z Asyżu. Zrodziła się między nimi duchowa przyjaźń trwająca przez prawie 20 lat, mimo że obie święte nigdy nie spotkały się osobiście.

Agnieszce przypisywano dar proroctwa i umiejętność czytania w ludzkich sercach. Została beatyfikowana przez papieża Piusa IX w 1874 r., a kanonizowana przez Jana Pawła II w roku 1989. W ikonografii przedstawiana jest w habicie klariańskim lub jako ksieni w koronie na głowie, opiekująca się biednymi.

Powyższy tekst powstał we współpracy Instytutu Studiów Franciszkańskich z dwumiesięcznikiem franciszkańskim „Posłaniec św. Antoniego z Padwy”. Pochodzi z działu „Franciszkański kalendarz liturgiczny”, zamieszczanego w każdym numerze pisma. Dzięki kalendarzowi nie przeoczymy żadnych franciszkańskich wspomnień i dowiemy się ciekawych rzeczy na temat świętych i błogosławionych z wielkiej rodziny franciszkańskiej. Polecamy!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij