Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Agnieszka z Asyżu – siostra św. Klary

16.11.2021 . kg

Obok Matki Bożej Ostrobramskiej, 16 listopada Kościół wspomina św. Agnieszkę z Asyżu, młodszą siostrę św. Klary, która w wieku 15 lat postanowiła iść w jej ślady i zostać klaryską. Urodziła się w Asyżu w 1197 roku. Na chrzcie otrzymała imię Katarzyna. Gdy została siostrą w klasztorze San Damiano, przyjęła imię Agnieszka. Podobno nadał je jej sam św. Franciszek, po św. Agnieszce, męczennicy z początków chrześcijaństwa, w uznaniu mężnej postawy i odwagi dziewczyny.

Legenda głosi bowiem, że wściekły ojciec, który planował dla córki inną przyszłość, a który dwa tygodnie wcześniej stracił już Klarę, wpadł w złość i wysłał swojego brata Monaldo i kilku krewnych, aby przyprowadzili dziewczynę do domu siłą. Nie mogąc przekonać dziewczyny, stryj dobył miecza, ale wtedy jego ramię zostało sparaliżowane. Pozostali krewni próbowali wyciągnąć Katarzynę z klasztoru za włosy, ale jej ciało stało się nagle tak ciężkie, że kilku mężczyzn nie było w stanie jej podnieść.

Agnieszka była bardzo pobożna, często umartwiała się, a podczas modlitw wpadała w ekstazę. Od roku 1220 była przełożoną klarysek w klasztorze w Monticelli koło Florencji. Następnie założyła klasztory klarysek w Mantui, Padwie i Wenecji. W roku 1253 wezwano ją do Asyżu z powodu choroby Klary. Była obecna 11 sierpnia przy śmierci siostry i uczestniczyła w jej pogrzebie. Zmarła w asyskim klasztorze San Damiano, trzy miesiące po śmierci św. Klary, 16 listopada 1253 roku. W roku 1753 kanonizował ją papież Benedykt XIV. Jest patronką klarysek. W ikonografii przedstawiana jest jako młoda klaryska z księgą albo razem ze św. Klarą.

kg

Hymn z Godziny Czytań  - wspomnienie św. Agnieszki z Asyżu

1 Święta Agnieszko, wierna siostro Klary,

Która bliskością Boga już się cieszysz,

Za twe zasługi pieśnią cię sławimy,

Świętą radością przejęci.

2 Sercem dziewczęcym piękno odgadujesz

Które się tylko w Bogu samym kryje;

Żyć dla Jezusa, Jemu dać się cała,

Staje się twoim pragnieniem.

3 Gdy za Franciszkiem twoja starsza siostra

Poszła w ubóstwie naśladować Pana,

Ty biegniesz za nią, wbrew sprzeciwom krewnych;

Całą majętność porzucasz.

4 W szorstkim habicie, lecz bogata w miłość

Chcesz się podobać tylko Chrystusowi,

Drogą podążasz pełną umartwienia

W nowym zakonie Franciszka.

5 Bądź uwielbiony, serc pokornych Panie,

Ojcze i Synu, i Duchu Najświętszy;

Dozwól nam wszystkim postępować ścieżką,

Która prowadzi do nieba. Amen.


Serwis franciszkanie.pl zastrzega wszelkie prawa do publikowanych treści. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu internetowego www.franciszkanie.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości serwisu lub jej sprzedaż, są bez uprzedniej pisemnej zgody zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij