Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Agnieszka z Pragi (ok. 1211-1282)

02.03.2016

Św. Agnieszka z Pragi była córką czeskiego króla Przemysława. Ze strony matki wywodziła się ze znanego węgierskiego rodu Arpadów, który wydał kilku świętych.

Agnieszka urodziła się w Pradze między rokiem 1205 a 1211. Była córką króla Czech Przemysława Ottokara I oraz Konstancji, siostry króla Węgier. Królewska dynastia Arpadów, z której wywodziła się, wydała kilku świętych: św. Stefana, głównego patrona Węgier i jego syna św. Emeryka, św. Władysławę, św. Elżbietę Węgierską, św. Jadwigę Śląską, św. Kingę i jej siostry - św. Małgorzatę i bł. Jolantę.

Gdy Agnieszka miała trzy lata, postanowiono wydać ją za mąż za jednego z trzech synów Henryka Brodatego. W roku 1216 ze swą starszą siostrą Anną przybyła do Polski. Przebywała głównie w Trzebnicy, najprawdopodobniej pod opieką św. Jadwigi Śląskiej. Nie wyszła jednak za mąż, ponieważ dwóch synów Henryka Brodatego zmarło, a trzeci ożenił się z jej siostrą Anną.

Wróciła do Czech, gdzie wkrótce podjęto decyzję, że ma poślubić syna cesarza Fryderyka II. Również i to małżeństwo nie doszło do skutku. Agnieszka interweniowała nawet u papieża Grzegorza IX, aby pozwolono jej dochować złożony ślub czystości.

Agnieszka ufundowała w Pradze szpital, przy którym powstał Zakon Braci Krzyżowców. Dokończyła fundację klasztoru franciszkanów, rozpoczętą przez jej brata Wacława I. Od franciszkanów dowiedziała się o św. Klarze z Asyżu (1193-1253), która we Włoszech założyła zakon Ubogich Panien.

Królewna zapragnęła obrać ten sam sposób życia. W roku 1233 ufundowała w Pradze klasztor klarysek, zwany czeskim Asyżem, do którego rok później wstąpiła. To wydarzenie odbiło się szerokim echem w całej ówczesnej Europie Środkowej. Za jej przykładem wiele znamienitych osób, także w Polsce, zaczęło budować klasztory i wstępować do nich.

Agnieszka była przełożoną klasztoru, pełniła dzieła miłosierdzia wobec ubogich. Była kierowniczką duchową. Połączyła ją duchowa przyjaźń ze św. Klarą z Asyżu. Zakonnice korespondowały ze sobą. Do dzisiaj zachowały się cztery listy, które włoska święta napisała do Agnieszki.

Agnieszka zmarła w opinii świętości 2 lub 6 marca 1282 roku. Beatyfikował ją papież bł. Pius IX, tercjarz franciszkański, 2 grudnia 1874 roku. Razem z bł. Albertem Chmielowskim została kanonizowana przez Jana Pawła II, 12 listopada 1989 roku w Rzymie. W liturgii wspominana jest 2 marca.

wp/red.
foto: Mistrz czeski z 1482 r., św. Agnieszka opiekuje się chorym, Wikimedia CommonsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij