Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Benwenut z Ankony

22.03.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

22 marca 1282 r. zmarł franciszkanin, Benwenut Scotivoli, zwany też Benwenutem z Ankony. Był archidiakonem w Ankonie, kapelanem papieskim i biskupem Osimo. Kanonizował go już w dwa lata po śmierci papież Marcin IV.

Benwenut urodził się w Ankonie w 1188 r. Studiował prawo w Bolonii, następnie filozofię i teologię. W roku 1263 przyjął sakrę biskupią, a już rok później został arcybiskupem w Osimo zarządzając diecezją.

Ordynariuszem diecezji został 13 marca 1264 r. za pontyfikatu papieża Urbana IV. Przed tym wydarzeniem poprosił o pozwolenie na wstąpienie do Zakonu św. Franciszka. W 1267 r. Klemens IV powierzył mu urząd zarządzającego całą Marchią Ankońską.

Benwenut z Ankony zmarł 22 marca 1282 r. Pochowany został w katedrze w Osimo. W 1284 Benwenut został kanonizowany przez papieża Marcina IV. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim i zakonie franciszkańskim w dzienną pamiątkę śmierci.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij