Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Franciszek pocieszany przez muzykującego anioła

02.06.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

2 czerwca 1565 r. w Solsona urodził się Francisco de Ribalta, hiszpański malarz okresu baroku, który inspirował się sztuką Rafaela, Annibale Carracciego, Correggia i przede wszystkim Caravaggia. Do jego najpiękniejszych dzieł możemy zaliczyć to znajdujące się w Muzeum Prado w Madrycie, zatytułowane „Św. Franciszek pocieszany przez muzykującego anioła”. O przedstawionym przez Ribaltę wydarzeniu opowiada także Tomasz z Celano w „Życiorysie drugim św. Franciszka”.

Cytra anielska, jaką Święty usłyszał

W tych dniach, które spędził w Rieti, lecząc oczy, zawołał jednego z socjuszy, który w świecie był cytrzystą, mówiąc: „Bracie, synowie tego świata nie rozumieją tajemnic Boskich. Mianowicie żądza ludzka sprawiła, że instrumenty muzyczne, które niegdyś przeznaczone były do chwalenia Boga, teraz służą do sprawiania rozkoszy dla uszu. Chciałbym więc, bracie, żebyś sekretnie pożyczył cytry, przyniósł ją i sprawił niejaką pociechę memu bratu ciału, pełnemu cierpienia”. Brat odpowiedział mu: „Ojcze, niemało lękam się, że ludzie posądzą mnie o uleganie pokusie płochości”. A Święty doń: „Więc dajmy temu spokój, bracie! Dobrze jest poświęcić wiele dla zachowania dobrej opinii”.

Następnej nocy, gdy święty mąż czuwał i rozmyślał o Bogu, nagle zadźwięczała jakaś cytra o cudownej harmonii i niezmiernie przyjemnej melodii. Nikogo nie było widać, ale sama muzyka, rozlegająca się to stąd, to stamtąd, wskazywała, iż cytrzysta przechadza się tam i z powrotem. Święty Ojciec, skierowawszy swego ducha ku Bogu, z taką błogością przeżywał słodkie dźwięki tej pieśni, że sądził, iż jest na drugim świecie.

Wstawszy rano, Święty zawołał wspomnianego wyżej brata, opowiedział mu wszystko po kolei, i dodał: „Pan, który pociesza utrapionych, nigdy mnie nie zostawił bez pociechy. Oto bowiem ja, który nie mogłem słuchać cytry ludzkiej, usłyszałem cytrę o wiele przyjemniejszą”.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij