Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Franciszek radzi jak przepraszać

27.03.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Wszyscy wiemy jak trudno jest nam czasami przeprosić drugą osobę. Często odkładamy ten moment, albo w duchu uznajemy swoją winę, a na zewnątrz zachowujemy się jakby sprawa nie miała miejsca. Dziś przedstawiamy radę św. Franciszka odnośnie do tego, jak bracia powinni zachowywać się przy wzajemnym pojednaniu, gdy jeden zawinił wobec drugiego.

Utrzymywał, że bracia mniejsi zostali posłani przez Pana w tym ostatnim czasie, by po usunięciu mroków grzechu ukazywali świetlane przykłady. Gdy słyszał o wielkich czynach świętych braci, rozsianych po świecie, mawiał, że jest napełniony najsłodszymi wonnościami i namaszczony mocą cennego olejku.

Zdarzyło się pewnego razu, że jakiś brat w obecności szlachcica z Cypru rzucił krzywdzące słowo na drugiego brata. Gdy jednak spostrzegł, że tym sprawił swemu bratu przykrość, natychmiast rozpalony chęcią ukarania siebie podniósł ośle łajno i włożył w usta dla przeżucia go zębami mówiąc: „Niech zakosztuje łajna język, co jadem złośliwości plunął na mojego brata!”. Widząc to, szlachcic do najwyższego stopnia zaskoczony, odszedł bardzo zbudowany i od tej chwili siebie samego i wszystko, co posiadał, dał braciom do dyspozycji.

Wszyscy bracia mieli również i to w zwyczaju, że jeśli któryś z nich obraził lub skrzywdził słowem drugiego, natychmiast padał przed nim na ziemię i całując nogi, pokornie prosił o wybaczenie. Święty ojciec cieszył się, gdy słyszał, że w takich sprawach jego synowie biorą z siebie przykład świętości, a tym braciom, którzy słowem lub czynem doprowadzali grzeszników do miłości Chrystusa, udzielał zaszczytnego błogosławieństwa ze wszech miar godnego przyjęcia. Chciał, by jak on sam doskonale był napełniony gorliwością o duszę, tak i jego synowie doskonale się do niego upodabniali.

(Zwierciadło doskonałości. Redakcja większa)Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij