Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Franciszek u sułtana

24.08.2022 . kg

24 sierpnia 1218 r. podczas V krucjaty, krzyżowcy zaatakowali miasto Damietta w Egipcie i po całodobowej bitwie zdobyli fort. To właśnie do Damietty udał się św. Franciszek z Asyżu, aby spotkać się z sułtanem i spróbować przekonać go do przejścia na wiarę chrześcijańską. Dziś przypominamy tę historię.

Giotto - Św. Franciszek przed sułtanem

 

Po raz pierwszy wojska krzyżowców starły się z muzułmanami nieopodal Damietty w maju 1218 r. Pod koniec roku 1218 część floty krzyżowców zniszczył sztorm, a niebawem w ich obozie wybuchła epidemia. W lutym 1219 r. zdziesiątkowana armia krzyżowców przypuściła kolejny szturm na Damiettę, ale została odparta. Obie strony, zmęczone długim oblężeniem, postanowiły zawrzeć rozejm. We wrześniu 1219 r. ustalono warunki pokoju tymczasowego. Rozejm trwał tylko kilkanaście dni, bowiem jeszcze w tym samym miesiącu muzułmanie zaatakowali obóz krzyżowców. W październiku sułtan Al-Kamil wystąpił z kolejną propozycją, oferując krzyżowcom zwrócenie m.in. Jerozolimy i znacznych terenów w Palestynie w zamian za wycofanie się z Egiptu, ale legat papieski zażądał odrzucenia warunków.

5 listopada 1219 r. krzyżowcy po raz kolejny zaatakowali Damiettę. W mieście szalała epidemia, a mieszkańcy byli zdziesiątkowani. Wojska chrześcijańskie nie wykorzystały zwycięstwa pod Damiettą i V wyprawa krzyżowa ostatecznie skończyła się niepowodzeniem. W roku 1221 muzułmanie odzyskali Damiettę.

Oblężenie Damietty zostało opisane przez Zofię Kossak w powieści „Bez oręża”, przedstawiającą ostatnie próby odzyskania Grobu Świętego. Jednym z bohaterów jest tu św. Franciszek z Asyżu, który udaje się do sułtana.

Więcej na temat spotkania św. Franciszka z sułtanem al-Kamilem na stronie Instytutu Studiów Franciszkańskich: isf.edu.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij