Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Hiacynta Marscotti

16.03.2021 . kg

16 marca 1585 r. urodziła się Hiacynta Mariscotti. Pochodziła z jednej z najwybitniejszych włoskich rodzin książęcych. Po wstąpieniu do zakonu klarysek zajmowała się uczynkami miłosierdzia, m. in. zbieraniem jałmużny dla ubogich i więźniów.

Klarysa Mariscotti, późniejsza św. Hiacynta, urodziła się na zamku w Vignanello, niedaleko Viterbo we Włoszech. Jej rodzice należeli do najwybitniejszych włoskich rodzin książęcych. Za młodu lubiła wystawne życie dworskie. Kiedy miała 19 lat, ojciec zaniepokojony jej beztroskim życiem, postanowił oddać ją na wychowanie do klasztoru, w którym już wcześniej przebywała jej starsza siostra, Ginewra.

Był to klasztor klarysek, Franciszkanek III Zakonu św. Bernardyna w Viterbo. Klarysa otrzymała w nim nowe imię - Hiacynta. Jako podają biografowie, przez dziesięć lat prowadziła przeciętne życie zakonne, miała nadzwyczajne przywileje ze względu na swoje książęce pochodzenie. Dopiero pod wpływem choroby i słów spowiednika, postanowiła zacząć w pełni żyć charyzmatem franciszkańskim.

Stała się gorliwą czcicielką Chrystusa ukrzyżowanego, ubogiego i pokornego. Była mistyczką, podczas modlitwy zapadała w ekstazy. Przełożone powierzyły jej opiekę nad nowicjuszkami. Jako wychowawczyni i kierowniczka duchowa posługiwała się charyzmatami proroctwa i czytania w sumieniach ludzi.

Była inicjatorką wprowadzenia w Viterbo nabożeństwa 40-godzinnego, poprzedzającego Wielki Post. Pozostawiła pisma ascetyczne, wśród których najcenniejsze są "Rady duchowe, jak prowadzić dusze do miłości Jezusa i Maryi". Korzystając z ogromnego majątku rodziny, prowadziła zakrojoną na szeroką skalę działalność charytatywną.

Założyła dwa stowarzyszenia do opieki nad ludźmi chorymi i w podeszłym wieku. Sama zbierała jałmużnę, zanosiła ją do więzień i przytułków, osobiście spełniała tam proste posługi. Zmarła 30 stycznia 1640 r. Beatyfikował ją papież Benedykt XIII w 1726 r., a kanonizował Pius VII w roku 1807. W liturgii wspominana jest 30 stycznia.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij