Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Jan Paweł II

18.05.2020 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

100 lat temu, 18 maja 1920 r., urodził się Karol Wojtyła, dziś znany całemu światu Polak - św. Jan Paweł II. Z tej okazji zapraszamy w podróż na ul. Franciszkańską 3 w Krakowie. To tu już od pierwszej pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II w 1979 r. miały miejsce spotkania Ojca Świętego z wiernymi zgromadzonymi na placu przed Bazyliką Franciszkanów. Artykuł o. Andrzeja Zająca OFMConv na temat niezwykłego miejsca na mapie Krakowa, jakim jest tzw. Okno Papieskie do pobrania w formacie pdf.

Stojąc w oknie nad wejściem do pałacu arcybiskupów krakowskich, Jan Paweł II prowadził z ludźmi wieczorne dialogi. Dziś przypominamy o tym niezwykłym miejscu. Okno papieskie, bo o nim mowa, było miejscem zarówno pierwszego spotkania, 7 czerwca 1979 roku około godziny 22.00, jak i kolejnych. Wszystkie spotkania Jana Pawła II z ludźmi zgromadzonymi na placu zawsze naznaczone były niezwykłą serdecznością i spontanicznością, co raczej nie dziwi, jako że w zdecydowanej większości uczestnikami tych spotkań byli ludzie młodzi, do których zresztą wprost zwracał się Ojciec Święty. 

Także tu odbywały się inne spotkania z papieżem – te związane z podaną późnym wieczorem 31 marca 2005 roku informacją o gwałtownym pogorszeniu się jego zdrowia. Niezwykle wzruszający był widok, kiedy na wieść o śmierci Ojca Świętego kilka tysięcy osób zgromadzonych na placu w jednym momencie padło na kolana. Zapadła cisza, rozległ się szloch. Ludzie nie przestawali się modlić.

Tekst artykułu o. Andrzeja w formacie PDF można pobrać tutaj:  tekst.


Został on opublikowany w zbiorze pokonferencyjnym z serii „Duchowość klasztorów polskich: przekaz i komunikacja” pod tytułem „Pokój i dobro: Klasztor Franciszkanów w Krakowie”, s. 67-83.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij