Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Ludwik z Tuluzy - najmłodszy biskup

19.08.2022 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

19 sierpnia Kościół wspomina św. Ludwika z Tuluzy, krewnego króla Francji, św. Ludwika IX, francuskiego franciszkanina, najmłodszego biskupa w historii Kościoła. Poznajcie jego historię.

Ludwik urodził się 9 lutego 1274 roku w Nocera we Włoszech jako syn Karola II Andegaweńskiego, króla Sycylii oraz Marii Węgierskiej. W wieku 14 lat został zakładnikiem w zamian za uwolnienie z niewoli aragońskiej swego ojca. Więziony był w Barcelonie, gdzie opiekowali się nim i kształcili hiszpańscy franciszkanie, dzięki którym poznał duchowość franciszkańską.

Ludwik został uwolniony w 1295 roku, a rok później zrzekł się wszelkich praw do korony Neapolu i Sycylii na rzecz swojego brata Roberta. Wstąpił do zakonu franciszkanów i mając zaledwie 22 lata, przyjął święcenia kapłańskie. Wkrótce potem papież Celestyn V konsekrował go na biskupa. Jako biskup odwiedzał chorych, pomagał więźniom, troszczył się o Żydów.

11 sierpnia 1297 roku udał się do Rzymu na kanonizację swego stryja, Ludwika IX. Zmarł kilka dni później, 19 sierpnia 1297 roku. Zgodnie z życzeniem pochowano go w kościele franciszkanów w Marsylii. Kanonizowany został w roku 1317 przez papieża Jana XXII.

W ikonografii przedstawiany jest jako młody biskup, często w habicie franciszkańskim, na który nałożony jest biskupi płaszcz, z lilią lub liliami, z berłem u stóp. Jest patronem Tuluzy (jako jej biskup), Marsylii, Neapolu i Walencji.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij