Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Św. Szymon Słupnik

05.01.2021 . kg

5 stycznia Kościół wspomina św. Szymona Słupnika, żyjącego na przełomie IV i V w. ascetę, który w pobliżu Antiochii Syryjskiej zbudował kamienny słup i żył na nim niemal 40 lat. W tym miejscu do niedawna można było odwiedzać dobrze zachowane ruiny bazyliki mu poświęconej. Niestety, wojna, która obecnie toczy się w Syrii dotknęła także tego miejsca. Przypominamy jego historię i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z bazyliki św. Szymona, wykonanych w roku 2011 na 2 tyg. przed rozpoczęciem wojny domowej w Syrii.

Szymon Słupnik urodził się pod koniec IV w. w pasterskiej rodzinie w Sis na pograniczu Syrii i Cylicji (dzisiejsza Turcja) w pobliżu Antiochii Syryjskiej. W krótkim czasie stracił całą rodzinę. Jako kilkunastolatek sprzedał wszystko co miał, a pieniądze rozdał ubogim. Po krótkim czasie postanowił zostać pustelnikiem.

W pobliżu Antiochii zbudował kamienny słup (najpierw wysokości 10 stóp, czyli ok. 3 m, który następnie podwyższano aż do 60 stóp, tj. około 18 m). Umieścił na nim platformę o powierzchni około 4 m2, na której przebywał prawie 40 lat, tam modlił się, wygłaszał kazania oraz rozmawiał z odwiedzającymi go tłumami ludzi, przybywających z Arabii, Persji, a nawet z Rzymu. Ta nietypowa forma surowej ascezy i modlitwy ściągała do niego licznych przybyszów i ciekawskich, nawet spośród pogan.

Żywił się tym, co przynosiła mu okoliczna ludność. Przed deszczem i upalnym słońcem chronił go tylko płaszcz. Zmarł 28 sierpnia 459 r. W jego pogrzebie uczestniczył patriarcha Antiochii, sześciu biskupów, gubernator cesarski, wielu mnichów i rzesze wiernych. Jego ciało uroczyście przeniesione zostało do Konstantynopola.

W miejscu, gdzie stał słup św. Szymona, wybudowano w V w. świątynię. Do niedawna można było odwiedzać jej dobrze zachowane ruiny. Popularnie nazywano ją Qala'at Samaan, co z arabskiego oznacza Fortecę Szymona. Podczas syryjskiej wojny domowej kościół wpadł w ręce islamskich ekstremistów i był systematycznie niszczony. Największych szkód doznał jednak w maju 2016 r. podczas nalotu.

Poza szczątkami fasady nic nie przetrwało. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z bazyliki św. Szymona, wykonanych w roku 2011 na 2 tyg. przed rozpoczęciem wojny domowej w Syrii.

kg

fot. K.GorgońTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij