Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Świątecznie w Munyonyo

29.01.2019 Misyjny Sekretariat

Uganda Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

Uganda. “Perła Afryki”. Piękni ludzie, miejsca i wydarzenia. Jeszcze do tego Sanktuarium Ugandyjskich Męczenników w Kampala-Munyonyo. Franciszkanie. Służba. Świąteczny czas. Da się to wszystko jakoś powiązać w całość, kiedy ma się na myśli ostatnie wydarzenia w Munyonyo. A było ich całkiem sporo…

W piątym dniu Oktawy Bożego Narodzenia, w wigilię Niedzieli Bożej Rodziny, przybyło do naszego sanktuarium aż czterdzieści cztery zaręczone pary, które tego dnia ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Ich przysięgę małżeńską przyjmował oraz uroczystą Eucharystię w intencji nowożeńców celebrował sam arcybiskup kampalskiej archidiecezji Cyprian Kizito Lwanga.

Ta coroczna ceremonia zaślubin tym razem miała swoje miejsce właśnie w Munyonyo, z czego jesteśmy niezwykle dumni, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że święty Andrzej Kaggwa, który jest pochowany tutaj, wziął pierwszy katolicki ślub na ugandyjskiej ziemi. 

Rekordowe małżeństwa

Podczas ceremonii można było dostrzec przejęcie i wzruszenie na twarzach niemłodych już nowożeńców. Wielu z nich, mając bardzo skromne środki finansowe, nie mogłoby sobie pozwolić na “wystawny” ślub i wesele. Stąd archidiecezja wychodzi na przeciw tym parom, które chcą powiedzieć sobie sakramentalne “tak”, a często tłumaczą się brakiem funduszy na ślub, organizując raz w roku ceremonię zaślubin i drobne przyjęcie weselne. Tego dnia, ale o różnych porach, w naszym sanktuarium połączyło się węzłem małżeńskim w sumie czterdzieści siedem par, co jest niekwestionowanym rekordem w kronikach parafialnych. 

Oktawa Bożego Narodzenia się jeszcze nie skończyła, a swoje “pięć minut” miały również dzieci naszej parafii. W Niedzielę Bożej Rodziny celebrowana była specjalna msza święta z aktywnym udziałem najmłodszych. Później zaplanowano dla nich niebywałe atrakcje i zabawy.

Dzieci mogły doświadczyć: jazdy na wielbłądzie, poskakać na trampolinie, wejść do dmuchanego zamku, pomalować buzie oraz skorzystać z animowanych zabaw i tańców. Swoje miejsce w programie zarezerwował sobie Santa Claus (na razie taki strój mamy św. Mikołaja), który rozdawał dzieciom cukierki oraz nagrody. Radości było co niemiara, a i rodzice się dobrze bawili. Już czekamy na następny rok...

Całość artykułu i zdjęcia na stronie misje.franciszkanie.pl

 

Piotr Mpiima Dąbek OFMConv

Kampala-Munyonyo

 

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij