Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Światowy Dzień Radia

13.02.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Ma on zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa. Przypominamy, że także franciszkanie mają swoje radio, i to radio szczególne, bo założone przez św. Maksymiliana Kolbego.

Radio Niepokalanów, bo o nim mowa, założone zostało przez o. Maksymiliana, który po powrocie z misji w Japonii podjął starania w celu uruchomienia w Niepokalanowie stacji radiowej. Dla jej potrzeb postawiono jednopiętrowy murowany budynek, w znacznej odległości od pomieszczeń z maszynami drukarskimi, aby uniknąć uciążliwego hałasu. Pierwszy próbny przekaz radiowy udało się wyemitować 8 grudnia 1938 r.

Oficjalna nazwa radia brzmiała SP3-RN (Stacja Polska 3 – Radio Niepokalanów). Jego sygnałem był fragment melodii pieśni Po górach, dolinach. Stacja zdążyła nadać tylko kilka próbnych audycji, zaś podjęte przez franciszkanów starania o koncesję przerwane zostały wybuchem II wojny światowej.

Po wojnie radio zostało reaktywowane w połowie lat dziewięćdziesiątych. Zapraszamy na stronę internetową Radia Niepokalanów, na której można słuchać go on-line: www.radioniepokalanow.pl.  Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij