Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

24.01.2021 . kg

24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy i dziennikarzy, obchodzimy Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, a więc także święto naszego serwisu internetowego. Początkowo dzień ten był nazywany Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu i został zaproponowany przez Sobór Watykański II.

Sobór Watykański II w Dekrecie o środkach społecznego przekazu Inter mirifica z 4 grudnia 1963 r. stwierdził, że „w celu skuteczniejszego umacniania różnorodnych form apostolstwa w zakresie środków społecznego przekazu, zgodnie z postanowieniem biskupów, należy ustanowić we wszystkich diecezjach świata dzień, w którym każdego roku wierni będą pouczani o swoich obowiązkach pod tym względem, zachęcani do zanoszenia w tej intencji modlitw i do składania na ten cel ofiar, które winny być przeznaczane na organizowanie i utrzymywanie instytucji i przedsięwzięć, popieranych na tym polu przez Kościół, stosownie do potrzeb świata katolickiego”.

Pierwszy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony był 7 maja 1967 r. Od początku papieże przygotowywali z tej okazji specjalne orędzia. Od roku 1986 przyjął się zwyczaj, że orędzie Ojca Świętego datowane jest na 24 stycznia. Jest to wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy katolickich i dziennikarzy.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij