Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Świecąca gwiazda Salomei

18.11.2018 Andrzej Zając

„Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia, a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, jak gwiazdy przez wieki i na zawsze” (Dn 12,3). Bł. Salomea (1212-1268), pierwsza polska klaryska, świeci tak od 750 lat. Liturgia triduum pomaga zrozumieć tę jej mądrość, którą charakteryzuje tęsknota za życiem wiecznym. Ona – tak na dworze książęcym, jak i w klasztorze – wiedziała dokąd zmierza. Umiała dzielić się swoją mądrością, kiedy wychowywała małą Kingę, późniejszą klaryskę i świętą. Umiała dzielić się swoimi dobrami, kiedy uposażała klasztory.

Nigdy „nie wybiegała zbytnio naprzód” (por. 2J 9), zawsze gotowa do podejmowania na bieżąco tego, co niósł kolejny dzień. Ufała bezgranicznie Temu, który prowadził ją przez życie, a nie wszystko działo się w nim po jej myśli. Dzień po dniu przeżywała swoją wiarę w sposób praktyczny, modląc się i wspomagając  innych (por. 1Tm 5,8; 3J 5). Wiedziała, że ten świat nie istnieje wiecznie, dlatego inwestowała w ten, który nie ma końca. Bez lęku czekała na dzień „Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą” (Mk 13,26), bo na co dzień spotykała Go, przychodzącego subtelnie – bez chwały – pod postacią chleba i wina, dającego moc do godnego życia.

Dla niej było jasne, że Jezus Chrystus, z którym związała swoje życie, „złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga” (Hbr 10,12), cierpliwie na nią czekając. „Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani” (Hbr 10,14), a ona dawała Mu się uświęcać. Kiedy umierała, jak mówi tradycja, widziano jej duszę pod postacią gwiazdy unoszącej się do nieba. Oby ta świecąca gwiazda Salomei pomagała człowiekowi i dziś być realistą, który niezależnie od wieku wie, że życie na ziemi ma swój kres i że jest inne jeszcze życie. Oby budziła – wszczepioną w człowieku przez Boga – tęsknotę za życiem wiecznym, za szczęściem bez końca, za Nim samym.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij