Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Święta Rodzina z Kremenczuka

12.01.2018 Sekretariat Misyjny

Ukraina Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

Siedząc naprzeciw szopki wpatrywałem się w płomień palącej się świecy. To Betlejemskie Światełko Pokoju, które wczoraj przynieśli nam miejscowi skauci. Z pewnością po to, by włączyć nas w ten ogólnoświatowy łańcuch otwartych serc płonących nie tyle bezbronnym ogniem, ile pokojem i miłością, zwłaszcza tu, na tym objętym zbrojnym konfliktem Wschodzie Europy.

Przekazaniu Światełka towarzyszyła wspaniała oprawa. Wszyscy skauci ubrani byli w porządnie wykrochmalone jasnozielone mundury, stali na baczność w równym szeregu i przy akompaniamencie gitary śpiewali bożonarodzeniowe pieśni. Starszy zastępu, Wołodymyr, trzymając w drżących dłoniach lampion ze świętym płomieniem podszedł do ołtarza i uroczyście wręczył go Mikołajowi. Chwila była podniosła. Nasza klasztorna kaplica ledwo co mieściła zgromadzonych.

Dobrze się stało, że kilka tygodni wcześniej parlament Ukrainy zdecydował o uczynieniu dnia 25 grudnia dniem wolnym od pracy. Mogliśmy więc bez przeszkód przeżyć święta i w komplecie spotkać się na uroczystej liturgii. Niektórzy, komentując decyzję Wierchownej Rady mówili, że to krok w stronę Europy, że kraj otwiera się na innych, i że coraz częściej spogląda na Zachód. Byli jednak i tacy, którzy uważali, że tak być nie powinno, że to błąd, że Ukraina na siłę próbuje być bardziej europejska, niż sama Europa. Zresztą, zdania zawsze będą podzielone. Zawsze znajdą się eurosceptycy i ci, co gdyby nadarzył się odpowiedni moment rzucili by wszystko i bez wytchnienia z językiem na brodzie pobiegli by na Zachód. W każdym razie my cieszyliśmy się bardzo. Dzięki temu Święta Bożego Narodzenia nabrały w tym roku bardziej świątecznego charakteru.

Była kolacja wigilijna z barszczem, rybą, kutią i całą masą innych potraw. Świąteczne życzenia. Kolędowanie przy stole i choince oraz nocna liturgia, w której wspominaliśmy narodzenie Boga, a po Eucharystii w Boże Narodzenie odbyły się jasełka przygotowane przez parafian...

o. Tomasz Pawlik
 

Całość artykułu można przeczytać na stronie misje.franciszkanie.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij