Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Świetlne pułapki

18.02.2020 Bronisław Staworowski

Kilka miesięcy temu wchodząc do kaplicy sióstr zakonnych, gdzie sprawowałem Mszę Świętą, poczułem się źle, jakoś niepewnie. Coś mną zachwiało.

Co sobie pomyślałeś po przeczytaniu powyższego wstępu? Jakaś choroba? Fatalny wystrój kaplicy? Specyficzne siostry zakonne? Złe moce?

Nic z tych rzeczy! Światło! Światło migające z częstotliwością 50 Hz. Światło, które emitują nie tylko tanie chińskie ledy.

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak często wpadamy w świetlne pułapki.

Co sprzedawca, a nawet wykwalifikowany, ale niekompetentny elektryk, mogą nam powiedzieć o źródle światła popularnie zwanym „żarówką”?

1.      Najdłuższy czas świecenia (25 lat)

2.      Największa liczba włączeń/wyłączeń (100.000 cykli)

3.      Najdłuższa gwarancja (5 lat)

4.      Najlepsza cena

5.      Najwyższy wskaźnik oddawania barw Ra/CRI (>90)

6.      Najlepsza barwa do odpoczynku (270-300 K)

7.      Najwyższa skuteczność świetlna (200 lm/W)

8.      Optymalny strumień świetlny (2000 lm)

Jednym słowem: ideał. Oszczędne, ciepłe, trwałe. Takiego oświetlenia szukamy. Czy potrzeba nam czegoś więcej?

A czy słyszałeś kiedykolwiek o tym: z jaką częstotliwością miga światło tej konkretnej lampy i jak to zależy od rodzaju zasilania? Co więcej. Jak to wpływa na nasze samopoczucie? Na jakie niebezpieczeństwo nas naraża?

„Badania wskazują, że oko ludzkie jest najbardziej czułe na efekt migotania o częstotliwości od 1 do 80 Hz, który bardzo negatywnie wpływa na nasze oczy, wywołując ich zmęczenie, łzawienia i bardzo uprzykrza przebywanie w pomieszczeniu, gdzie on ma miejsce” – dr Paweł Morawski, Philips Lighting Poland.

„Ponadto migotanie może powodować zaburzenia percepcji, zawroty i silne bóle głowy, znużenie, uczucie zmęczenia, silną migrenę, atak padaczki, podwójne lub nawet wielokrotne widzenie” – Arnold Wilkins, profesor psychologii na Uniwersytecie w Essex.

Możemy mieć pięknie zaprojektowaną kaplicę, kościół, pokój wypoczynkowy, kuchnię, pracownię, biuro, warsztat, ale gdy użyjemy niewłaściwego oświetlenia, cały wielotysięczny, a czasem wielomilionowy budżet inwestycji może zostać zniweczony przez „żarówkę” wartą kilkadziesiąt złotych.

Okazuje się, że prawie w każdym naszym domu znajdziemy takie „niedobre żarówki”.

Korzystając ze złego, migocącego oświetlenia w ciągu jednej godziny: przez 30 minut tkwimy w zupełnej ciemności, przez kilka minut w półmroku a jedynie przez ok. 20 minut w miarę pełnym świetle. A przecież tego nie widać.

To zjawisko możemy przenieść także do życia duchowego. Jedynie Bóg jest Dobrym światłem Stałym światłem. Ciągłym światłem. Nie migocącym i zdradliwym, jak Anioł światłości, który zgubił łączność z prawdziwym źródłem światłości.

Jak je rozróżnić? Jak korzystać i podążać za tym jedynym, prawdziwym, stałym, zdrowym i zbawiennym światłem?

Spróbujmy podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na fb, gdzie jest publikowany ten tekst.

cdn.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij