Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Święto katedry św. Piotra Apostoła

22.02.2021 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

22 lutego Kościół katolicki obchodzi ważne święto – święto katedry św. Piotra Apostoła. Swoje korzenie ma ono w III wieku i podkreśla fakt, że to św. Piotr otrzymał od Jezusa najwyższą władzę w Kościele. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że dumnie brzmiąca nazwa „święta katedry św. Piotra” jest niczym innym, jak świętem upamiętniającym krzesło... Słowo „katedra” nie odnosi się bowiem do kościoła jako budowli, ale do tronu biskupiego, na którym zasiadał Apostoł, kiedy przewodniczył spotkaniom pierwszych chrześcijan.

Wracając jednak do początków – swoją pierwszą siedzibę ustanowił Piotr w Antiochii (Ga 2, 11-14), a dopiero później, gdy osiadł na stałe w Rzymie, przeniósł ją do tego miasta. Fakt ten miał wpływ także na kalendarz liturgiczny – do roku 1969 obchodzone były dwa święta związane ze stolicą Piotra: katedry św. Piotra w Rzymie (18 stycznia) i katedry św. Piotra w Antiochii (22 lutego). Po reformie Jana XXIII zostały one połączone w jedno, pod ogólną nazwą święta katedry św. Piotra.

Katedra jest zatem krzesłem, na którym zasiada biskup. Od nazwy tego krzesła kościół biskupi, czyli pierwszy i najważniejszy kościół w diecezji, nazywany jest katedrą. Biskupie krzesło jest znakiem urzędu nauczyciela, arcykapłana i pasterza. Szczególną katedrą jest katedra św. Piotra z watykańskiej bazyliki. Znajduje się za głównym ołtarzem, w apsydzie i składa z kawałków drewna, spojonych przez Berniniego bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej.

Więcej na: isf.edu.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij