Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Święto Ofiarowania Pańskiego na kartach franciszkańskich kronik

03.02.2021 . kg

Archiwum | Archiwum prowincjalne

Wczoraj obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego. Pozostając w temacie świętowania, przypominamy zapiski ukazujące dzieje franciszkańskiej parafii w Czyszkach. Znaleźć tam można wzmianki o kultywowaniu gromnicznych tradycji, ale również o propagowaniu przy tej okazji idei tercjarstwa.

Dnia 2 lutego 1931 święto Matki Boskiej Gromnicznej. Przed sumą dokonał poświęcenia gromnic Ks. wikarjusz Innocenty Guz. Popołudniu odbyła się uroczystość tercjarska. Przed ołtarzem św. O. Franciszka zgromadziło się 11 (jedenaście) kandydatek do nowicjatu IIIgo Zakonu, profesujących sześć (6). Po odprawieniu nieszporów i litanji do św. O. Franciszka, Ks. Dyrektor przyjął powyższe kandydatki, według ceremoniału, do czasu próby - czasu nowicjatu, a sześć byłych nowicjuszek wyprofesował, życząc im przytem, by wytrwały przy swoim Ideale, aż do końca życia, zachowując regułę tercjarską wiernie i skrupulatnie.

Niejednokrotnie jednak w historii Kościoła polskiego utrudniano sprawowanie tradycyjnych obrzędów religijnych, a ich podtrzymywanie wymagało odwagi i groziło sankcjami karnymi. Świadectwo także i takiego stanu rzeczy odnaleźć można na kartach franciszkańskich kronik, jak pokazuje przykład zaczerpnięty z opisu wojennych dziejów klasztoru w Krośnie:

2 II 1942. Matki Boskiej Gromnicznej. Pomimo, z kościół zamknięty ludzi nagromadziło się dużo na wszystkich Mszach św. i przystąpiło dość dużo osób do sakramentów
św. O godz. 9 odprawiłem
[o. Nikodem Szałankiewicz – przyp. red.] Mszę św. i poświeciłem gromnice. […]

5 II 1942. Rano wzywa mnie do siebie Stadtkomissar i mówi mi, że doniesiono mu, że ja odprawiałem publicznie Msze św., wobec tego nakazuje mi, żeby to było po raz ostatni,
bo w przeciwnym razie pociągnie mnie do odpowiedzialności przed Kreishauptmannem, odpowiedziałem mu, że prosiły mnie pewne osoby o poświęcenie świec, bo u nas jest zwyczaj święcenia świec drugiego lutego. Tłumaczenie to jednak nic nie pomogło.

Kończąc okres śpiewania kolęd tradycyjnym poświęceniem świecy gromnicznej pamiętajmy w modlitwie o osobach, które oddały swe życie na służbę Bogu i ludziom
w niezliczonych zakonach i zgromadzeniach oraz tych, którzy wbrew przeciwnościom pozostają wierni chwalebnej tradycji przodków.

(Cytaty za: Kronika klasztoru OO. Franciszkanów w Krośnie 1939-1944, oprac. Z. Gogola,  Kraków 2013, s. 221; Kronika parafii OO. Franciszkanów w Czyszkach 1821-1936, oprac. Z. Gogola, J. Małocha, B. Frontczak, Kraków 2012, s. 116).

opr. Joanna MałochaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij