Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Święto patronalne szkół

07.10.2020 Jan Maria Szewek

Polska

W poniedziałek, 5 października 2020 r. uczniowie, nauczyciele i wychowawcy franciszkańskich szkół w Legnicy – KLO i SP im. św. Franciszka z Asyżu uczcili swojego patrona. Radość z nimi dzielili przedstawiciele władz zakonu, diecezji, samorządu, kuratorium i szkół miasta.

Święto patronalne rozpoczęło się mszą św. pod przewodnictwem ordynariusza krakowskiej prowincji franciszkanów o. Mariana Gołąba z okolicznościowym kazaniem koordynatora regionu zachodniego polskiej części prowincji o. Piotra Reiznera ze Lwówka Śląskiego.

Kaznodzieja za pomocą słów i rekwizytów przekonywał dzieci i młodzież, że droga rad ewangelicznych nie jest tylko dla franciszkanów, ale także dla świeckich, również tych najmłodszych.

Minister prowincjalny z Krakowa życzył wszystkim, aby ich patron był dla nich inspiracją, aby prowadził ich do Ewangelii, do Boga, do szczęścia. Wyższy przełożony zawierzył wszystkich św. Franciszkowi.

Po Eucharystii uczniowie przypomnieli historię życia swojego świętego patrona i wszystkim przybyłym na uroczystość dedykowali muzyczny upominek, życząc pokoju i dobra.

Na święto patronalne szkół został zaproszony z koncertem absolwent franciszkańskiego gimnazjum Angelo Ciureja, który – jak powiedział – śpiewa „po cygańsku na chwałę Pana Jezusa”. Ten młody wokalista jest pierwszym Romem w Polsce wykonującym śpiew klasyczny. Przez kilka lat otrzymywał stypendium oraz nagrody od Ministra Administracji i Cyfryzacji w ogólnopolskim konkursie dla uzdolnionej młodzieży romskiej w Polsce.

Minister prowincjalny z przedstawicielami grona pedagogicznego wręczyli dyplomy wyróżnienia dla uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”, a ze starszym wizytatorem Delegatury Kuratorium Oświaty w Legnicy - nagrodę specjalną dla klasy I A w konkursie na najpiękniej udekorowaną salę lekcyjną.

Dyrektor szkół o. Andrzej Łaniecki publicznie wyraził nadzieję, że to święto patronalne jeszcze bardziej wszystkich zintegruje. „Mam nadzieję, że ten dzisiejszy dzień przede wszystkim wzmocni nasze relacje, abyśmy mogli cieszyć się wspólnie z tego, że tworzymy jedną społeczność szkoły” - powiedział.

jms

-------

Legnicki Gość Niedzielny

Radio Plus Legnica

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij