Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Święto Trzech Króli na kartach franciszkańskich kronik

06.01.2022 . kg

Archiwum | Archiwum prowincjalne

Epifania, Objawienie Pańskie, Święto Trzech Króli… jakkolwiek by tej uroczystości nie nazwać pozostaje ona jedną z najważniejszych, a zarazem najstarszych dat kalendarza liturgicznego. Nie dziw zatem, iż w zapiskach kronikarzy zakonnych i o tych obchodach znaleźć można słów parę. Przedwojenna brać klerycka z lwowskiego II Seminarium OO. Franciszkanów raz świętowała „na wesoło”, a raz w poważniejszym nieco duchu:

6 I [1931]. Święto Trzech Królów.

Suma była z asystą; bezpośrednio po mszy udaliśmy się w procesji, podczas której O. Magister poświęcał cele ojców i braci, a w końcu  dopiero nasze cele na profesacie. Za nasze uczestnictwo, hałas na korytarzach i kolędy wykonane przez „nasz chór” ojcowie i niektórzy bracie składali nam „skromne” ofiarki, w postaci dwumetrowych kiełbas, pudeł cukierków i butelek... soku, a nawet jeden z kleryków br. Konstanty (teolog, diakon) zdobył się na słoiczek miodu. Wypędziwszy djabła z konwentu aż het za furtę chmurami dymów i deszczem święconej wody udaliśmy się zgłodniali na drugie śniadanie. Reszte dnia minęło częściowo na naucę a częściowo na żalach za minionemi świętami.[…]

6 I [1934] Epiphania Domini.

Na sumie śpiewaliśmy kolendy, które wypadły znośnie. Cały dzień czas wolny, to też „bractwo” gra w orzechy, aż się iskry sypią… O godz. 20 odbywa się wieczornica misyjna – staraniem sekcji misyjnej – na której byli obecni Ojcowie i Bracia. Po zagadnieniu chór wykonał „Na święty bój”, poczem nastąpiły deklamacje, referat i dalsze śpiewy naszego chóru. Akademja wypadła bardzo dobrze. Jednym z lepszych punktów akademji były przeźrocza.

Warto pójść za przykładem niegdysiejszych franciszkanów i z radością – niepozbawioną jednak zadumy – pokłonić się przed Nowonarodzonym na wzór Kacpra, Melchiora i Baltazara. 

(Cytat za: Kronika II. Seminarium OO. Franciszkanów we Lwowie 1928-1934, oprac. Z. Gogola, J. Małocha, H. Starostecka, Kraków 2010, s. 104, 204).

opr. Joanna MałochaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij