Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Sylwester czy sylwester?

31.12.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Podobnie jak święci Andrzej, Mikołaj czy Jan i on doczekał się zamiany swojego imienia  w  zapisywany małą literą wyraz pospolity. Wszak idziemy na andrzejki, obchodzimy mikołajki i noc świętojańską, bawimy się na sylwestrze.

Kim był św. Sylwester?

Mieszkał w Rzymie w IV w. i przeszedł do historii jako jeden z najbardziej znanych w dziejach Kościoła katolickiego papieży. Z jego osobą wiąże się wiele opowieści i legend. Nie wszystkie informacje są prawdziwe. Przez wieki przekazywano, że to właśnie on ochrzcił cesarza Konstantyna. W archiwach zapisano jednak, iż uczynił to Euzebiusz z Nikomedii

Imię Sylwester oznacza mieszkańca lasu. Jego żeńskim odpowiednikiem jest Sylwia. Był synem kapłana i sam też zaczął wędrować drogami wiary. Przyjął święcenia kapłańskie w czasie prześladowań chrześcijan i odważnie wyznawał wiarę pomimo zagrożeń. Został nawet z tego powodu wygnany z Wiecznego Miasta. Jego postawa i zaangażowanie nie pozostały niezauważone i w 314 r. otrzymał pierścień Rybaka jako kolejny papież. Jego pontyfikat trwał 21 lat. W tym czasie zbudował wiele kościołów i to właśnie on rozpoczął budowę bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Sylwester został pochowany w rzymskich katakumbach Pryscylli przy via Salaria. W VIII w. relikwie świętego przeniesiono do kościoła San Silvestro in Capite. Jego relikwie przechowywane są też w Nonantoli, 11 kilometrów od Modeny, w ołtarzu głównym kościoła dawnego opactwa benedyktynów. Jest też patronem tego miasta i diecezji.

W ikonografii Sylwester przedstawiany jest zwykle w ornacie papieskim, a atrybutami Świętego są: pastorał, księga, gałązka oliwna, muszla, wąż, anioł, smok albo byk. Często jest przedstawiany z cesarzem Konstantynem, czasem także z jego matką, św. Heleną.

W czasach współczesnych św. Sylwester jest nie tylko patronem ostatniego dnia roku kalendarzowego, ale także opiekunem zwierząt domowych i dobrych zbiorów paszy dla zwierząt. Tego dnia Kościół modli się też o szczęśliwy i pomyślny nowy rok.

Wizerunek Świętego znajduje się na orderze Ordo Sancti Silvestri Papae przyznawanym osobom świeckim (niekoniecznie katolikom), a ustanowionym przez papieża Grzegorza XVI.

Sylwestrowe tradycje

W większości krajów świata sylwestrowy wieczór wiąże się z grupowymi zabawami, balami czy koncertami. W tym roku nie będą organizowane, warto więc sięgnąć po te bardziej kameralne zwyczaje.

Hiszpańskie winogrona

W sylwestrowy wieczór Hiszpanie z reguły do północy zostają w gronie rodzinnym, zaś o północy zjada się po kolei 12 winogron. Przy każdym owocu należy pomyśleć jedno życzenie. Smak winnych gron oznacza jaki będzie miesiąc, który symbolizują (jeśli kwaśny, to trzeba się nastawić na problemy). Jeśli nie zje się winogron, to cały rok może być kiepski.

Stłucz talerz po duńsku

W Danii obowiązuje zwyczaj tłuczenia talerzy – ilość połamanych kawałków oznacza zdobytych w nowym roku przyjaciół, więc wszyscy się starają.

Walimy w gary

Australijczycy wychodzą o północy na ulice uzbrojeni w patelnie i duże garnki, witając nowy rok wielkim hałasem, który w ich odczuciu gwarantuje spełnienie marzeń.

Biały strój i prawa noga

Mieszkańcy Brazylii ubierają się w sylwestra wyłącznie na biało, zaś Argentyńczycy przed północą stają na lewej nodze, aby w nowy rok wejść prawą.

Soczewica na szczęście

W ostatnim dniu roku potrawy z soczewicy jada się obowiązkowo we Włoszech i Chile, wierząc, że zapewnia pomyślność i dobrobyt.

Placek św. Bazylego

W Grecji przygotowuje się placek św. Bazylego zwanym “Vassilopitta” i  ukrywa się w nim złotą lub srebrną monetę. Znalazca może spodziewać się szczęścia i obfitości.

Rzut granatem

W Turcji obowiązuje zwyczaj rzucania o północy przez okno owocem granatu.

Rybia łuska i zero sprzątania

Polskie tradycje sylwestrowe zakazują w tym dniu sprzątania – można niechcący wykurzyć na cały rok szczęście. Warto natomiast pozbyć się wszystkich niepotrzebnych już dokumentów i zapisków. Aby portfel w nowym roku był cięższy, należy pierwszego dnia nowego roku umieścić w nim zasuszoną w Wigilię łuskę karpia. Dzięki temu, w nadchodzącym roku nie zabraknie pieniędzy. I koniecznie trzeba włożyć coś nowego w myśl zasady: Nowy rok – nowy(a) ja :)

Mariola WiertekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij