Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Szklarska Poręba. 50. rocznica śmierci Wlastimila Hoffmana

09.03.2020 . kg

Szklarska Poręba | Parafia pw. Bożego Ciała i Klasztor franciszkanów

W piątek, 6 marca 2020 r. w parafii pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie o godz. 8 została odprawiona Msza Święta w 50. rocznicę śmierci Wlastimila Hoffmana, znanego artysty, malarza, patrona Szkoły Podstawowej nr 5 w Szklarskiej Porębie.

Podczas Eucharystii, którą celebrował o. Witold Słowik pamiętano również w modlitwie o. Adzie Hoffman, żonie malarza, która zmarła dokładnie 2 lata wcześniej niż mąż oraz o Wacławie Jędrzejczaku, opiekunie „Wlastimilówki” – domu, w którym niegdyś mieszkał Wlastimil Hoffman – a który odszedł niedawno do wieczności.

We Mszy Świętej uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Szklarskiej Porębie oraz młodzież z liceum im. Jana Izydora Sztaudyngera, który przyjaźnił się z Hoffmanem, a dzięki któremu artysta zamieszkał w Szklarskiej Porębie.

Po zakończonej Mszy Świętej wicedyrektor szkoły wygłosił prelekcję o życiu Wlastimila Hoffmana i jego żony Ady oraz historii obrazów eksponowanych w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie. Prelegent wyjaśnił skąd biorą się kontrowersje dotyczące jego narodowości, pisowni jego imienia oraz w jaki sposób ten wybitny malarz trafił ze swojego ukochanego Krakowa do Szklarskiej Poręby.

Zwieńczeniem uroczystości była wizyta uczniów na cmentarzu w Szklarskiej Porębie przy grobie Ady i Wlastimila Hoffmanów, gdzie zostały zapalone znicze – symbole pamięci o najwybitniejszej indywidualności artystycznej Szklarskiej Poręby po II wojnie światowej.

O swoim życiu w Szklarskiej Porębie Hoffman wypowiadał się tak: „żyjąc tutaj z dala od świata, pośród skał, lasów i gór; dopiero teraz mogę w pełnej mierze ocenić zbawienne działanie natury na ducha ludzkiego”.

Jak czytamy w historii życia artysty ślad w jego malarstwie zostawił Jacek Malczewski, który był dla niego największym autorytetem, mentorem, przyjacielem, na którego zajęcia uczęszczał Wlastimil Hoffman w czasie nauki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Wlastimil Hoffman zmarł 6 marca 1970 r. Razem ze zmarłą dwa lata wcześniej żoną Adą został pochowany na cmentarzu parafialnym. Nagrobek w kształcie charakterystycznej dla twórczości malarza kapliczki zdobi kopia obrazu pt. „Spowiedź”.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij