Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Tablica upamiętniająca ppłk. Władysława Urbana

24.06.2020 . kg

Kalwaria Pacławska | Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej

14 czerwca 2020 r. w Kalwarii Pacławskiej,  w intencji zamordowanych w Katyniu kapelanów, modliły ich rodziny, wspólnota Stowarzyszenia Ofiar Katyńskich, przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich. 1/3 z zamordowanych kapłanów pochodziła z terenu obecnego Podkarpacia. Tu się urodzili, wychowywali i tu działali.

Wśród nich był m.in. ppłk. Władysław Urban. Dzięki kwerendom prowadzonym przez Stowarzyszenie Pamięci Kapelanów Katyńskich udało się odsłonić jego nieznaną historię. Rano 14 czerwca 2020 r. Pacławiu, gdzie się urodził, niedaleko sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, odsłonięto upamiętniającą go tablicę.

Ks. ppłk Władysław Urban – był zawodowym kapelanem Wojska Polskiego. Seminarium duchowne ukończył w Przemyślu w 1916 r. Pełnił posługę wikariusza w parafiach Krasne i Łańcut. W 1919 r. ochotniczo zaciągnął się do wojska polskiego. Uczestniczył w wojnie z bolszewikami. Od 1921 r. był kapelanem 16. Pułku Ułanów Wołyńskich w Ostrogu. W latach 1925-1939 pełnił funkcję administratora parafii w Złoczowie, a także w Białokrynicy k. Krzemieńca. W wojnie obronnej 1939 r. jako starszy kapelan major przebył szlak bojowy Kresowej Brygady Kawalerii. Trafił do sowieckiej niewoli. Przebywał w obozach w Starobielsku, Kozielsku i więzieniu w Moskwie. Zamordowany w Katyniu. Mianowany pośmiertnie na stopień podpułkownika. W 2009 r. zgłoszony w grupie kapelanów katyńskich na kandydata do procesu beatyfikacji Męczenników Wschodu (1917-1989).Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij