Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Taizé we Wrocławiu

07.01.2020 . kg

Wrocław | Parafia pw. Św. Karola Boromeusza

Franciszkański klasztor i parafia św. Karola Boromeusza we Wrocławiu w dniach od 26 grudnia 2019 r. do 1 stycznia 2020 r. gościli wolontariuszy i pielgrzymów, którzy przyjechali na 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé.

Młodzi chrześcijanie przyjeżdżają na te spotkania, aby zaczerpnąć ducha wzajemnej miłości i poszanowania, wzmocnić swoją wiarę oraz uczyć się zaufania i budować nadzieję.

Na terenie parafii w tych dniach było goszczonych prawie dwieście osób z różnych krajów - Słowenii, Ukrainy, Francji, Holandii, Chorwacji, Serbii, Niemiec i oczywiście Polski.

Przyjechali też bracia z Kalwarii Pacławskiej z młodzieżą, grupa pielgrzymów z Krakowa, a także z prowincji gdańskiej. 

Parafianie stanęli na wysokości zadania - niesamowicie ciepło w swoich domów przyjmowali gości, piekli ciasta a także angażowali się w przygotowania całego spotkania. 26 i 28 grudnia były dniami przyjazdu do Wrocławia najpierw wolontariuszy, a następnie pielgrzymów. Codziennie młodzi ludzie gromadzili się rano w kościele na Mszy Świętej, a następnie porannej modlitwie Taizé. Po modlitwie odbywały się spotkania na sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego nr 7, znajdującego się blisko klasztoru. Pielgrzymi poznali „znaki nadziei” z terenu parafii franciszkańskiej - pomoc bezdomnym, wolontariat w szpitalu onkologicznym oraz „Bonum” - parafialne dzieło na rzecz osób ubogich. Także codziennie odbywały się prace w grupach, w czasie których młodzież dzieliła się swoim doświadczeniem wiary.

W nocy 31 grudnia odbyła się wspólna modlitwa o pokój, a następnie Festiwal Narodów, w czasie którego pielgrzymi z każdego kraju proponowali swoje zabawy i przedstawiali śpiewy lub tańce pochodzące z ich ojczyzny. 

1 stycznia po uroczystej Mszy Świętej odbyło się wspólne kolędowanie w różnych językach, po którym pielgrzymi udali się do swoich rodzin goszczących na świąteczny obiad, a po nim nadszedł czas pożegnań. 

We wrocławskim spotkaniu brała udział też liczna franciszkańska grupa pielgrzymów z Krakowa wraz ze swoimi duszpasterzami.

Następne Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się w Turynie za rok.

o. Marcin BuntowTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij