Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Tajemnice Wzgórza Świątynnego

21.04.2018 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Wzgórze Świątynne ze złotą kopułą góruje nad Starym Miastem Jerozolimy. To święte miejsce trzech religii i odwieczna przyczyna sporów i konfliktów. Do przypomnienia czytelnikom dziejów  tego niezwykłego miejsca zainspirowała mnie powieść „Tajemny szyfr” Terry’ego Brennana, opublikowana przez Wydawnictwo św. Wojciecha, w której autor zaprasza czytelników w fascynującą podróż w czasie i przestrzeni - pisze Mariola Wiertek.

Wzgórze Świątynne ze złotą kopułą góruje nad Starym Miastem Jerozolimy i można powiedzieć że jest jej znakiem rozpoznawczym. To święte miejsce dla trzech religii i odwieczna przyczyna sporów i konfliktów, których strony z reguły zawsze domagają się objęcia go nadzorem. Jest jednym z największych obiektów sakralnych na świecie. W starożytności znajdowała się w tym miejscu Świątynia Jerozolimska. Dziś pozostała z niej jedynie Ściana Płaczu, przy której Żydzi modlą się opłakując tragedię swojego narodu. W czasach biblijnych wzgórze nosiło nazwę Moria (co oznacza: Wybrane przez Jahwe). Pierwotnie nazywało się Syjon (j. hebr. = wysoki). Obecnie znajdują się tam święte miejsca dla muzułmanów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

Żydzi wierzyli, że wzgórze jest centrum nie tylko Jerozolimy, lecz całego świata. To przekonanie nadal jest żywe. Dlaczego wzgórze świątynne jest ważne również dla chrześcijan i wyznawców islamu? Najlepszym źródłem do szukania odpowiedzi są święte księgi.

Judaizm

Tradycja żydowskiego Midrasza utrzymuje, że jest to miejsce, z którego świat rozwinął się do swojej obecnej postaci. To właśnie tutaj Bóg zebrał ziemię, która została użyta do stworzenia pierwszego człowieka, Adama.

Zgodnie z Hagadą w Talmudzie, świat został stworzony ze skały, będącej później fundamentem Świątyni. Według tradycji, na szczycie wzgórza, na tej właśnie skale Abraham ofiarował swojego syna Izaaka (Rdz 22,2 i 14).

Biblia opisuje sen Jakuba o aniołach wstępujących i zstępujących z nieba. Talmud mówi, że sen ten miał miejsce, gdy Jakub spał na skale na Wzgórzu Świątynnym.

Jak już wspominano, właśnie tu znajdowała się świątynia, której zburzenie pozostaje do dziś dla narodu wybranego niezabliźnioną raną

Ortodoksi  twierdzą, że w przyszłości Trzecia Świątynia zostanie wybudowana na tym wzgórzu. Tu też ma odbyć się sąd ostateczny. Dla laickich Żydów Wzgórze Świątynne jest znaczącym symbolem narodowym. Przejęcie w 1967 r. Ściany Płaczu było wielkim narodowym osiągnięciem nawet dla niereligijnych mieszkańców Izraela.

Chrześcijaństwo

O Wzgórzu Świątynnym i Świątyni wielokrotnie wspomina także Nowy Testament (np. Mk 11,11). Biblia opisuje Jezusa Chrystusa wypędzającego kupców z dziedzińca i wywracającego ich stoły z towarami (Mk 11,25-26). Jezus również przewidział zniszczenie Drugiej Świątyni (Mt 24,2). Księga Objawienia wspomina o Trzeciej Świątyni żydowskiej, w związku z panowaniem Antychrysta.

W bezpośredniej styczności ze Wzgórzem Świątynnym znajdują się liczne święte miejsca chrześcijaństwa. Wśród nich można wyróżnić: Bazylikę Grobu Świętego, kościół św. Jana Chrzciciela oraz Via Dolorosa.

Islam

Wzgórze Świątynne jest też tradycyjnie trzecim najświętszym miejscem islamu, po Mekce i Medynie. Wynika to z faktu, że Koran opisuje Świątynię Jerozolimską i jej budowniczych (Dawida i Salomona) jako proroków. Muzułmanie wierzą, że Mahomet odbył  „nocną podróż” na cudownym wierzchowcu  z Mekki do Najdalszego Meczetu znajdującego się w Jerozolimie (al-Aqsà). W Jerozolimie Mahomet miał dostąpić wniebowstąpienia w towarzystwie archanioła Dżibrila ze skały, na której dziś znajduje się Kopuła na Skale. Pierwotnie muzułmanie modlili się stojąc twarzą do Wzgórza Świątynnego, jednak później zmieniono kierunek modlitw na Mekkę.

Do przypomnienia czytelnikom dziejów  tego niezwykłego miejsca zainspirowała mnie powieść „Tajemny szyfr” Terry’ego Brennana, opublikowana przez Wydawnictwo św. Wojciecha. Wzgórze Świątynne stanowi w niej centrum. Autor zaprasza czytelników w fascynującą podróż w czasie i przestrzeni. Znaleziony w trakcie remontu jednej z kamienic w Nowym Jorku pergaminowy zwój zapisany demotycznym alfabetem skrywa niezwykłą tajemnicę. Bohaterom utworu udaje się ją odczytać, na skutek czego ruszają do Jerozolimy, aby rozwiązać jeszcze jedną zagadkę, którą skrywa święte wzgórze.

Wyprawa nie jest łatwa ani bezpieczna, ale z pewnością ekscytująca. Komuś bardzo zależy, aby wytrwali poszukiwacze nie dotarli do prawdy. Zaszyfrowana na starym egipskim pergaminie informacja postawi cały Bliski Wschód przed groźbą wojny atomowej. Więcej nie zdradzę :) zachęcając do lektury.

Powieść „Tajemny szyfr” kojarzy mi się bezsprzecznie z utworami Dana Browna („Kod Leonarda”, „Anioły i demony”). Dla wielbicieli tego typu literatury może to być zachętą do sięgnięcia po nią. Występuje ten sam schemat fabularny, tajemnicze symbole, szyfry, zagadki i zagrożenie dla ludzkości. Wątek fikcyjny rozgrywa się, podobnie jak w powieściach Browna, w realnych, uwiarygodnionych historycznie miejscach. Na pewno jednak książka Brennana nikogo nie zbulwersuje, gdyż nie porusza tematów religijnych ani nie stawia kontrowersyjnych tez. Jeśli zaś chodzi o teorie spiskowe? Myślę, że wszyscy, którzy odwiedzili Jerozolimę, mają świadomość, że Wzgórze Świątynne jest pilnie strzeżone. A jego bogata historia inspiruje twórców różnych epok i z pewnością skrywa wiele tajemnic. Również tę największą – Boskiej na nim obecności… Polecam więc lekturę.

Mariola Wiertek

Książkę „Tajemny szyfr” można znaleźć m.in. w sklepie internetowym Wydawnictwa Święty Wojciech: TAJEMNY SZYFR.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij