Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Tam gdzie jest krew męczenników, tam jest nadzieja

07.10.2020 . kg

Biuro Promocji Kultu | bł. Michała Tomaszka 
i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego

4 października 2020 r., w uroczystość św. Franciszka z Asyżu, relikwie I stopnia (ex ossibus- kawałki ich kości) błogosławionych Męczenników z Pariacoto zostały przekazane do Parafii pw. Ducha Świętego w Kielcach. Uroczyste przekazanie relikwii odbyło się z udziałem bpa diecezji kieleckiej – Jana Piotrowskiego, na Mszy Świętej o godz. 10.00.

To ogromnie ważne wydarzenie dla wspólnoty parafialnej z Osiedla Na Stoku. Jak mówił św. Jan Paweł II, „święci nie przemijają”. Ta nieprzemijalność ujawnia się w życiu męczenników, którzy nawet, gdyby widzieli na horyzoncie niebezpieczeństwo, to nigdy się nie cofają. Taką Ewangelię głosili błogosławieni franciszkanie. Byli ofiarami prześladowań komunistycznych bojówek Świetlistego Szlaku. Osobiście byłem tam dwa razy. Zawsze z uznaniem patrzyłem na pracę tamtejszych ojców w Pariacoto i w całym regionie. Myślę, że tam gdzie jest krew męczenników, tam jest nadzieja na żywy Kościół i świadectwo w wierze – mówił bp Jan Piotrowski do zgromadzonych w kościele wiernych. Na uroczystości byli także obecni franciszkanie z Krakowa – o. Dariusz Gaczyński, misjonarz z Paragwaju, który obecnie jest odpowiedzialny  za Sekretariat Misyjny Franciszkanów  oraz br. Jan Hruszowiec, Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto.

Homilię podczas Mszy Świętej wygłosił o. Dariusz Gaczyński. Mówił w niej m.in.: Są to pierwsi błogosławieni misjonarze męczennicy z naszego kraju wyniesieni na ołtarze. To szczególny dar dla nas, bo to święci naszych czasów. Mieliśmy okazję znać ich rodziców. Wiemy, że dar męczeństwa to nie jest coś, co przychodzi z przypadku. Męczeństwo ojców Zbigniewa i Michała również nie było przypadkowe. Nie mogli jednak podjąć innej decyzji, niż oddać życie za Chrystusa.

Wierni w parafii z zaangażowaniem przygotowali się do uroczystości. Odśpiewano „Hymn beatyfikacyjny”, a także przygotowano na tę okazję nową pieśń „Słońca Peru”. Słowa napisał ks. Jan Kaczmarek, a opracowanie muzyczne przygotował dr Paweł Łukowiec. Wydarzenie z 4 października jest kolejnym etapem duchowym w przygotowaniu do konsekracji kościoła pw. Ducha Świętego. Ks. prałat Marek Czarnota, proboszcz parafii, mówił, że relikwie męczenników będą złożone pod mensą ołtarza, zgodnie z wielowiekową tradycją Kościoła.

Ks. proboszcz na początku Mszy Świętej przywitał zebranych słowami: Przygotowując się do konsekracji naszego kościoła ufam, że błogosławionych męczenników – ojca Michała Tomaszka i ojca Zbigniewa Strzałkowskiego – przez dar ich życia i obecność w relikwii przyczyni się do ożywienia i umocnienia naszej wiary. Do rozkwitu tej wiary i do mężnego dawania świadectwa w Chrystusa w tych trudnych czasach, w których przyszło nam żyć. Cieszymy się z obecności brata Dariusza Gałczyńskiego, wieloletniego misjonarza, ostatnio w Paragwaju oraz brata Jana Hruszowca.

Ks. Adam Kaczmarczyk, wikariusz parafii, zauważa, że przesłanie i odwaga misjonarzy są dziś znakiem dla chrześcijan, a relikwie mają zostać umieszczone w ołtarzu głównym świątyni, zgodnie z wielowiekową tradycją Kościoła. – Chcemy, żeby to wydarzenie zapoczątkowało ich kult. Przychodzą nam na myśl słowa św. Jana Pawła II, że dosyć już krwi przelano w XX w., i żeby nasze czasy były czasami męczeństwa białego i cichego. Uroczystość skłania nas do refleksji nad naszą gotowością do oddania swojego życia Panu Bogu i Kościołowi.

Historia Parafii pw. Ducha Świętego na nowym kieleckim osiedlu „Na Stoku” rozpoczęła się w latach 80. XX w. 20 grudnia 1986 r. ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki erygował duszpasterstwo „Na Stoku” pw. Ducha Świętego, a 16 marca 1987 r. ustanowił parafię. Parafia liczy ponad 10 tys. wiernych i jest w niej aktywnych wiele wspólnot. Obecnie w kościele pw. Ducha Świętego są już obecne relikwie św. Jana Pawła II, św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, św. Jana od Krzyża, św. Teresy od Jezusa, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Szarbela i bł. Karoliny Kózkówny. Teraz dołączyły do nich relikwie misjonarzy, którzy swoje życie oddali w Peru w 1991 r.

Oprac. Anna Dąbrowska, Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

Zdjęcia z uroczystości pochodzą z: duchswietykielce.pl.


Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystego przekazania relikwii męczenników Pariacoto z udziałem bpa Jana Piotrowskiego w Kielcach do parafii pw. Ducha Świętego, a także wysłuchania wywiadu z bpem Janem Piotrowskim i ks. Markiem Czarnotą, proboszczem parafii oraz z Pawłem Łukowcem, kompozytorem pieśni „Słońca Peru” w 24 odcinku „Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto”:

 

Nowa pieśń o męczennikach z Pariacoto pt. „Słońca Peru” (słowa: ks. Jan Kaczmarek, muz. i opr. dr Paweł Łukowiec):Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij