Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Tama we Włocławku

19.10.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Jest takie miejsce u zbiegu dróg,
Gdzie się spotyka z zachodem wschód...
Nasz pępek świata,
Nasz biedny raj...
Jest takie miejsce,
Taki kraj.

Nad pastwiskami ciągnący dym,
Wierzby jak mary, w welonach mgły...
Tu krzyż przydrożny,
Tam święty gaj...
Jest takie miejsce,
Taki kraj.

Kto tutaj zechce w rozpaczy tkwić,
Załamać ręce, płakać i pić...
Ten święte prawo
Ma, bez dwóch zdań...
Jest takie miejsce,
Taki kraj.

Nadziei uczą ci, co na stos
Potrafią rzucić swój życia los...
Za ojców groby,
Za Trzeci Maj...
Jest takie miejsce,
Taki kraj.

Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi,
Zwycięskiej chwały nadchodzą dni...
Dopomóż Boże!
I wytrwać daj...
Tu nasze miejsce,
To nasz kraj!

(tekst napisał Jan Pietrzak)

Wiadomość o porwaniu legendarnego kapelana „Solidarności”  ks. Jerzego Popiełuszki lotem błyskawicy rozeszła się po kraju, choć media o niej początkowo nie wspominały. Nie podawano też prawdziwych informacji, próbując raczej oczernić osobę księdza i skierować śledztwo na fałszywy trop. Wielu nie mogło uwierzyć, że 19 października 1984 r. wieczorem spełnił się najczarniejszy scenariusz. Jednak ze względu na silną presję społeczną i szereg zbiegów okoliczności ujawniających prawdę o porwaniu, w końcu oficjalnie wskazano winnych i odbył się ich proces. Wszyscy wiedzieli, że są to działania powierzchowne, a całej prawdy być może nigdy nie poznamy.

Ciało kapłana wydobyto z Wisły na tamie we Włocławku w dniu 30 października 1984 r. Polacy praktycznie od razu uznali go za świętego. Został porwany bezpośrednio po Mszy Świętej i nabożeństwie różańcowym, które odprawił w bydgoskim kościele pw. Polskich Męczenników, nie wiedząc zapewne, że niebawem dołączy do ich grona. A być może coś przeczuwał… W jego życiu wiele było znaków wskazujących na kierunek doczesnej wędrówki. Urodził się 14 września w Święto Podwyższenia Krzyża.  Często go niesprawiedliwie oceniano, fałszywie oskarżano, uznawano za krnąbrnego. Pomimo słabego zdrowia posiadał ogromną charyzmę i moc energii, jednocząc ludzi z różnych środowisk. Był kapelanem służby zdrowia. Wysłany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego „na zastępstwo” do Huty Warszawa podbił serca hutników i szybko został kapelanem „Solidarności”, mając z pewnością świadomość, że naraża tym samym swoje życie i nie może już czuć się bezpieczny Ks. Jerzy potrafił jednoczyć ludzi różnych środowisk i uczył ich odwagi. W odprawianych przez niego Mszach Świętych za ojczyznę brali udział robotnicy, ludzie kultury i nauki, lektorami i kantorami byli znani aktorzy. Gdy jako kleryk Popiełuszko został wezwany do odbycia służby wojskowej w jednostce specjalnej dla nieposłusznych księży, bardzo szybko zmobilizował innych do wspólnej publicznej modlitwy, zaś stosowane szykany przynosiły skutek odwrotny od zamierzonego i jeszcze bardziej umacniały wiarę. Wszyscy, którzy znali ks. Jerzego powtarzają, że był zakorzeniony w Bogu poprzez codzienną Eucharystię, częstą modlitwę i powtarzanie, aby zło dobrem zwyciężać.

Jego ostanie publicznie wypowiedziane słowa brzmią nadal aktualnie: „Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, a przede wszystkim żądzy odwetu”.

Zabójcy księdza sądzili, że wrzucając jego ciało do Wisły, zabiją w Polakach nadzieję. Tama we Włocławku stała się jednak symbolem zmartwychwstania. Tama zatrzymuje spiętrzone wody, aby mogły uderzyć z jeszcze większą siłą np. w turbiny elektrowni.  I tak się stało w Polsce. Śmierć ks. Jerzego dała Polakom siłę, zjednoczyła w walce o wolność, zaś wielu wątpiącym ukazała prawdziwe oblicze władzy. A wszak wiemy, że wyzwolenie przychodzi poprzez prawdę.

Podsumowaniem tego tekstu będą słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział we Włocławku w 1991 r.:„Tu, na tej ziemi kujawskiej, tu, w tym mieście męczenników, to musi być powiedziane głośno. Kulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci, tworzyli ją także męczennicy na wschód od nas w ostatnich dziesięcioleciach – i u nas w ostatnich dziesięcioleciach. Tak, tworzył ją ksiądz Jerzy. On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Tak jak Chrystus, jak Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie, dlatego, że dał swoje życie za nas wszystkich. Ma prawo obywatelstwa wśród nas i wśród wszystkich narodów tego kontynentu i całego świata, przez swój krzyż".

Mariola WiertekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij