Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Tars - miasto narodzin św. Pawła

25.01.2021 . kg

25 stycznia Kościół obchodzi święto Nawrócenia św. Pawła. Ten Apostoł Narodów urodził się jako Szaweł w Tarsie w Cylicji. Z okazji jego święta zapraszamy właśnie do miasta jego narodzin, które dziś znajduje się na terenie Turcji.

Św. Paweł urodził się w żydowskiej rodzinie, posiadającej rzymskie obywatelstwo. Był synem faryzeusza. Dokładna data jego narodzin nie jest znana. Zakłada się, że było to między 5 a 10 r. Jako młodzieniec studiował Torę w Jerozolimie, a już jako młody faryzeusz był pogromcą chrześcijan. Był przy ukamienowaniu Szczepana, pierwszego męczennika, później osobiście zaangażował się w prześladowanie wyznawców Jezusa Chrystusa. Około roku 35 został wysłany przez Sanhedryn do Damaszku z nakazem aresztowania zwolenników chrześcijaństwa.

Jak podają Dzieje Apostolskie właśnie w drodze do Damaszku nawrócił się i został gorliwym Apostołem.

Tars, z którego pochodził św. Paweł to starożytne miasto leżące w południowej Cylicji, nad rzeką Kydnos. Obecnie jest to region południowej Turcji. Założone zostało między X a IX w. p.n.e. W pobliżu miasta przebiegał ważny trakt handlowy nazywany „Wrotami Cylickimi”. Od roku 64 p.n.e. Tars był stolicą rzymskiej prowincji Cylicji. W czasach św. Pawła Tars był ważnym centrum kultury, w którym rozwijały się szkoły filozoficzne i retoryczne. Położenie między Wschodem i Zachodem sprawiało, że były tam obecne z jednej strony wyraźne wpływy kultu i stylu życia orientalnego, z drugiej zaś coraz bardziej rozwijały się elementy kultury helleńskiej. W VII w. Tars znalazł się pod panowaniem arabskim. Turcy zdobyli miasto w roku 1516. Zapraszamy na spacer uliczkami miasta, w którym swoje dzieciństwo spędził Apostoł Narodów.

fot. K. GorgońTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij