Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Te Deum złotych jubilatów

24.06.2019 Jan Maria Szewek

„Gdy minęło 50 lat od Waszych święceń kapłańskich, godzi się, abyście złożyli Bogu dziękczynienie, wyjednali sobie odpuszczenie win i szczególne błogosławieństwo Boże” – mówił prowincjał franciszkanów do złotych jubilatów podczas niedzielnej mszy św. celebrowanej 23 czerwca w Bazylice św. Franciszka w Krakowie.

O. Marian Gołąb prosił wiernych zgromadzonych na Eucharystii, aby modlili się za o. Romana Banasika, o. Marcelego Richerta, o. Józefa Szańcę i ks. Stanisława Pawlika. „Prośmy wszechmogącego Boga, aby łaskawie przyjął ofiarę życia czcigodnych kapłanów, którzy obchodzą jubileusz. Niech im udzieli odpuszczenia wszystkich grzechów i odnowi ich gorliwość, aby z dnia na dzień postępowali w cnocie i wszystkim dawali przykład dobrego życia” - zachęcał.

Wyższy przełożony przypomniał, że szacunek, jakim św. Franciszek darzył kapłanów, wynikał z jego ogromnej czci do Eucharystii. Jednocześnie Biedaczyna z Asyżu oczekiwał od swoich braci kapłanów, „którzy są i będą, i pragną zostać kapłanami Najwyższego, aby sami będąc nieskazitelni, w sposób nieskazitelny składali prawdziwą ofiarę Najświętszego Ciała i Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

„Jakżeż święty, sprawiedliwy i godny powinien być ten, który rękami dotyka, sercem i ustami przyjmuje i innym do spożywania podaje Pana. Patrzcie na swoją godność, bracia kapłani, i bądźcie świętymi, bo On jest święty” – cytował zakonodawcę.

„Kapłan powinien mieć czyste ręce, wolne od brudu grzechu i takimi powinien podawać Eucharystię innym. Kiedy zbliża się do ołtarza i przed mszą św. całuje ołtarz, nie może to być pocałunek Judasza, ale pocałunek męża Bożego” – dodał przełożony prowincji.

Ojciec Prowincjał ofiarował każdemu jubilatowi różaniec z pereł z relikwiami błogosławionych misjonarzy-męczenników: Zbigniewa Strzałkowkiego i Michała Tomaszka, którzy byli również absolwentami franciszkańskiego seminarium w Krakowie.

O. prof. Zdzisław Kijas z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zapewnił jubilatów, że Jego Świątobliwość Papież Franciszek uczestniczy duchowo w ich radosnym Te Deum i że życzy czcigodnym kapłanom obfitych darów Ducha Świętego i umocnienia w łasce Bożej; że na dalsze lata życia i zakonnej posługi w duchu św. Franciszka uprasza w modlitwie szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny, Matki kapłanów; że wyrażając uznanie dla ojców jubilatów za ich gorliwą posługę, zawierza ich Chrystusowi Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi; i że z serca udziela im apostolskiego błogosławieństwa.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy odśpiewali hymn pochwalny „Ciebie Boga wysławiamy” za wielki dar kapłaństwa, długie lata życia oraz wytrwałość w wierze i pełnieniu dobrych uczynków złotych jubilatów.

tekst: Jan Maria Szewek OFMConv; foto: Dawid Bujas OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij