Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„To, co się dokonało, jest już nieodwracalne”

25.06.2017 Jan Maria Szewek

„Wspólny projekt powiódł się. Jest bardzo dobry” – zgodnie mówili krakowscy prowincjałowie franciszkanów i kapucynów na zakończenie roku akademickiego. Od zeszłego roku te dwie prowincje wspólnie kształcą swoich kleryków przy zachowaniu autonomii obydwu seminariów. Z wykładów korzystają nadto karmelici i albertyni.

„Ten projekt będziemy na bieżąco oceniać i realizować. On się wciąż rodzi. To znak czasu, abyśmy łączyli siły i szli razem w przyszłość. Chcemy jako synowie św. Franciszka pracować dalej nad nim” – zapewniał prowincjał o. Marian Gołąb OFMConv.

„Pragnienia nasze się urzeczywistniły i dają dobre owoce. Ten kończący się rok pokazał ogromne możliwości, jakie mamy w połączeniu sił. Możemy planować nowe rzeczy. Możemy tę drogę kontynuować” – wtórował mu prowincjał o. Tomasz Żak OFMCap.

„To, co się dokonało, jest już nieodwracalne” – dodał z całą mocą kapucyn.

W sobotę 24 czerwca, po pierwszym roku wspólnych doświadczeń edukacyjnych, razem spotkali się nie tylko wyżsi przełożeni dwóch krakowskich prowincji franciszkańskich, ale również zarządy obydwu seminariów i wykładowcy.

Zakonnicy podzielili się swoimi dotychczasowymi spostrzeżeniami i zasugerowali pewne rozwiązania na przyszłość. Zobowiązali się do pracy nad ujednoliceniem „Ratio studiorum” (programem studiów filozoficzno-teologicznych). 

Wielką radością dla rektorów: o. Łukasza Steca OFMCap i o. Mariusza Orczykowskiego OFMConv jest fakt, że najbardziej zainteresowani, czyli klerycy i junioryści dobrze wypowiadają się o wspólnych wykładach przy Loretańskiej i Franciszkańskiej.

Obydwaj wiążą dodatkowe nadzieje na przyszłość, która może objawić się we współpracy franciszkanów i kapucynów także na innych polach działalności obydwu instytucji.

Tekst: o. Jan Maria Szewek

Foto: br. Marek KowalczeTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij