Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Tylko nasz zespół pozostał młody”

13.10.2018 Jan Maria Szewek

Fioretti w języku włoskim znaczy to tyle, co kwiatki. Tak też w 1968 roku ówczesny przełożony łódzkiego seminarium franciszkanów nazwał zespół muzyczny założony i złożony z braci będących na formacji w seminarium. Rok później zespół został przeniesiony do krakowskiego seminarium Braci Mniejszych Konwentualnych, gdzie do dzisiaj, czyli już 50 lat istnieje i tworzy na Chwałę Boga.

Zespół Fioretti powstawał w czasach, gdy tworzyły się takie grupy muzyczne jak The Beatles i The Rolling Stones, zespoły te, tak jak Fioretti trwają 50 lat, ale tylko nasz zespół pozostał młody. Dlaczego? To za sprawą tego, że członkami zespołu są bracia będący w seminarium, czyli skład zespołu zmienia się, gdy bracia rozpoczynają posługę w innym klasztorze. W chwili obecnej bracia kapłani i nasi świeccy przyjaciele uzupełniają część składu zespołu.

Zawsze myślą przewodnią twórczości braci, posługi na koncertach czy realizacji różnych projektów jest ukazywanie ludziom Boga. Muzyka i słowa pochodzą z Pisma Świętego bądź wypływają z modlitwy i pomagają ludziom w przeżywaniu ich codzienności. Na koncertach dajemy ludziom słowo, muzykę, ale i nasze braterstwo. Modlitwa braci i relacje braterskie są darem, który dostrzegają uczestniczący w koncercie. Pan Bóg posługuje się naszą obecnością i twórczością również do tego, by wzbudzać powołania w sercach, dlatego bardzo ważna jest nasza obecność.

Zespół nie ma jednego stylu muzycznego. Przez 50 lat bracia wnosili coś nowego do zespołu, dlatego mamy w swojej twórczości rock, blues, poezję, utwory uwielbieniowe, a nawet możemy się dopatrzeć disco polo. Takie bogactwo pozwala przeniknąć wiele zróżnicowanych serc muzycznych.

Od 1980 roku bracia zaczęli nagrywać kasety, a następnie płyty, tak więc do dnia dzisiejszego na koncie zespołu jest 15 albumów muzycznych. Bracia posługiwali muzycznie podczas Mszy Świętych, uroczystości oraz w wielu miastach i wsiach Polski i zagranicy. Ponadto w zeszłym roku do najnowszej płyty Mniejszy, powstałej w 2017 roku, pierwszy raz w historii zespołu, wyprodukowaliśmy autorski teledysk prezentując w ten sposób tytułowy utwór Mniejszy. Do dnia dzisiejszego mamy kilka filmików oraz dwa teledyski w tym teledysk pro-life.

Z okazji tegorocznego jubileuszu poczyniliśmy kilka projektów. Po kilkuletniej przerwie, udało nam się przywrócić do obiegu niektóre płyty. Mamy więc dostępne takie albumy, jak: Mniejszy (2017), Pragnienie (2008), Rozpal mnie (2006) oraz Temu, który jest Miłością (2000).

Ponadto wyprodukowaliśmy dwa wzory koszulek Fioretti - specjalnie na rok jubileuszowy i pierwszy raz w historii zespołu. Aby można było słuchać naszej muzyki wszędzie, zamieściliśmy wyżej wspomniane płyty na portalach muzycznych Spotify i Tidal. Jesteśmy także obecni na soundcloud, instagram, facebook i stronie internetowej.

Wszystkie informacje o naszym braterskim zespole dostępne są na stronie www.fioretti.pl. Bieżące relacje dostępne na fanpage na facebooku. Płyty na stronie naszego wydawnictwa Bratni Zew, a koszulki na razie przez prywatne wiadomości na facebooku lub w wiadomości mailowej.

br. Wojciech BürgerTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij