Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

U Matki Bożej w Guadalupe

12.12.2017 Sekretariat Misyjny

Polska Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

12 grudnia we wszystkich krajach obu Ameryk obchodzone jest ogłoszone przez Jana Pawła II święto liturgiczne Matki Bożej z Guadalupe. Publikujemy tekst p. Weroniki, która nie tak dawno pielgrzymowała do tego szczególnego miejsca. 

Obecnie Guadalupe to dzielnica miasta Meksyk. Tam, na wzgórzu Tepeyac w grudniu 1531 r. ochrzczonemu zaledwie sześć lat wcześniej Juanowi Diego, czterokrotnie objawiła się Matka Boża. Podczas ostatniego objawienia, 12 grudnia 1531 r. Maryja na dowód prawdziwości spotkań z Indianinem, zostawiła na tilimie Juana Diego swój wizerunek, który do dziś można podziwiać w głównym ołtarzu bazyliki w Guadalupe.  To właśnie tam przez ostatnie 500 lat pielgrzymują tłumy wiernych, chcących modlić się przed cudownym obliczem Matki Bożej. Sanktuarium w Guadalupe jest najliczniej odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym na świecie. W historii tego miejsca wielką rolę odegrali franciszkanie-reformaci (OFM).

Skrawek nieba

Objawienia Maryi na Nowym Kontynencie przyspieszyły ewangelizację Nowego Świata.  Fakt, że Matka Boża ukazała się rdzennemu mieszkańcowi Meksyku zaowocował masowymi chrztami wśród Indian, a także nawróceniami wśród samych Hiszpanów, którzy odkryli, że Maryja przychodzi z matczyna miłością zarówno do nich, jak i do rdzennych ludów Nowego Świata...

Czytaj całość artykułu na www.misje.franciszkanie.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij