Uganda. Budowa sanktuarium męczenników w Munyonyo.
21.05.2015
Historia powstania dzieła
13 października 2013 r. sanktuarium w Munyonyo (dzielnica Kampali) zostało oddane w ręce pracujących w Ugandzie franciszkanów. Miejsce to jest szczególne, ponieważ znajduje się tam grób św. Andrzeja Kaggwa, jednego z męczenników ugandyjskich, oraz miejsca męczeńskiej śmierci św. Denisa Ssebuggwawo i św. Pontiana Ngondwe.
Choć na razie w Munyonyo, poza grobem św. Andrzeja i małej kapliczki nie ma nic więcej, Sanktuarium Męczenników Munyonyo może stać się drugim - obok Namugongo - znanym sanktuarium w Afryce. Odkąd męczennicy ugandyjscy zostali kanonizowani, są oni jedynymi męczennikami z Afryki rozpoznawalnymi przez Kościół w ostatnich wiekach.
Każdego roku 26 maja w uroczystościach w Munyonyo biorą udział przewodniczący i biskupi Konferencji Episkopatu w Ugandzie. Sanktuarium jest też miejscem, gdzie gromadzą się katecheci z całego kraju, odkąd św. Andrzej Kaggwa jest ich ukochanym patronem. Św. Denis jest patronem muzyków kościelnych, chórów oraz osób wykorzystywanych seksualnie. Św. Pontian jest natomiast orędownikiem żołnierzy i policjantów.
Opis dzieła
W planach mamy przede wszystkim wybudowanie w Munyonyo sanktuarium, w którym będą czczeni męczennicy i chcemy jednocześnie uhonorować początek ich męczeństwa, a także ich chrzest. Ma to być sanktuarium, w którym będziemy mówić o wadze męczeństwa oraz formować liderów.
W całym tym kompleksie, oprócz sanktuarium i kościoła mamy zamiar zbudować nasz klasztor. Chcielibyśmy, żeby był on również domem formacyjnym, w którym będziemy przygotowywać do życia zakonnego przyszłych franciszkanów.
Myślimy o tym, żeby w przyszłości w Munyonyo znajdowało się wyższe seminarium dla Ugandyjczyków i dla kandydatów do naszego zakonu ze wschodniej Afryki.
Naszym marzeniem jest także wybudowanie domu rekolekcyjnego, domu dla liderów, w którym będziemy organizowali rekolekcje, spotkania i konferencje dla katechistów, liderów oraz młodych ludzi.
Chcielibyśmy w ten sposób pomagać w formacji ludzi świeckich całej Ugandy, katechistów, czyli tych, którzy pracują z wiernymi w terenie i są pomocnikami kapłanów.
Osoby korzystające z pomocy
Sanktuarium w Munyonyo uczęszczają już teraz wierni z Ugandy i pielgrzymi z całego obszaru Afryki.
Plany na przyszłość
Munyonyo jest również dobrym miejscem dla rozwijania idei nowej ewangelizacji. To miejsce otoczone jest wieloma uniwersytetami, gdzie uczą się studenci nie tylko z Ugandy, ale i z sąsiednich krajów. Munonyo może być zatem takim miejscem centralnym, z którego można promieniować i ewangelizować, a także mieć wpływ również na sąsiednie kraje Afryki Wschodniej.
Planujemy też, aby wybudować tam amfiteatr - miejsce, w którym będzie można zgromadzić większą liczbę ludzi i organizować dla nich konferencje i koncerty. Pozwala na to ukształtowanie terenu.
Mając na względzie historyczne znaczenie tego miejsca (Św. Denis Ssebuggwawo był zdecydowany żyć w czystości i poniósł śmierć z tego powodu), chcielibyśmy, by sanktuarium w Munyonyo stało się szczególnym miejscem ekspiacji za grzechy przeciwko czystości i modlitwy o jej dar. Będzie ono przypominać światu, że życie w czystości jest możliwe, pomimo niewłaściwego rozumienia tego daru w naszej współczesnej kulturze.
Kontakt w Polsce
SEKRETARIAT MISYJNY FRANCISZKANÓW
ul Żółkiewskiego 14
31-539 Krakówtel + 48 12 42 86 298
e-mail: misjekrak@franciszkanie.pl
Kontakt w Ugandzie
O. Marian Gołąb OFM Conv
e-mail: mgolab87@gmail.com
Ofiary pieniężne na budowę sanktuarium mogą być wpłacane w złotówkach na konto:
Pekao S.A.
31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA
31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14
z dopiskiem: "MUNYONYO"