Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Ukraina. Spotkanie braterskie kustodii

27.04.2021 . kg

Lwów | Klasztor pw. św. Franciszka z Asyżu

Szesnastu braci pełniących posługę duszpasterską na Ukrainie zgromadziło się w dniach 21-22 kwietnia 2021 r., w Klasztorze św. Antoniego we Lwowie, na pierwszym spotkaniu braterskim kustodii prowincjalnej Krzyża Świętego na Ukrainie.

Celem spotkania było przeżycie dnia skupienia i pielgrzymka do Obydowa i Kamionki Buskiej, miejsca urodzenia i parafii chrztu Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca.

Spotkanie rozpoczęło się obiadem, a potem zgromadzeni bracia wysłuchali konferencji o. Sławomira Bystrego o życiu i działalności o. Wenantego. Przedstawił on sługę Bożego jako człowieka wymagającego od siebie, posłusznego Zakonowi i bezgranicznie ufającemu Bogu. Jest on przykładem wciąż aktualnej odważnej duchowości.

Z kolei miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnie Mszy Świętej konwentualnej przewodniczył kustosz prowincjalny o. Stanisław Kawa. W homilii nawiązał do obchodzonego święta poświęcenia bazyliki katedralnej we Lwowie i mówił o zasługach franciszkanów dla tej świątyni. Budowę katedry rozpoczął bł. Jakub Strzemię, przez wiele lat stróżem katedry był późniejszy biskup Rafał Kiernicki, a obecnie funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej sprawuje bp Edward Kawa.

Drugiego dnia uczestnicy spotkania udali się do Obydowa, gdzie urodził się sługa Boży, i w kaplicy pamiętającej czasy jego młodości odmówili różaniec. W kościele parafialnym w Kamionce Buskiej, gdzie został ochrzczony, odprawili Mszę św., której przewodniczył ekonom kustodii o. Paweł Odój.

Spotkanie zakończyło się obiadem, po którym bracia rozjechali się do swoich klasztorów.

o. Stanisław Pękala

za: www.ofmconv.netTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij