Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Upamiętniono 79. rocznicę śmierci o. Maksymiliana Kolbego

14.08.2020 Jan Maria Szewek

79 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznicę tego wydarzenia upamiętniono w Miejscu Pamięci.

Tegoroczne obchody męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz przebiegły inaczej niż w poprzednich latach. W związku z panującą pandemią koronawirusa, nie odbyły się piesze pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Decyzją ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Eucharystia ku czci Świętego została odprawiona równocześnie w trzech różnych świątyniach – w kościele franciszkanów w Harmężach, w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu i w kościele salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu.

– Od zakończenia wojny 75 lat temu nastąpiło w Europie Pojednanie, Jedność i Pokój, zwłaszcza między Polską a Niemcami. Ale Jedność i Pokój są zawsze kruchą i ciągłą misją. Czujemy to w tym roku. Unia Europejska właśnie przez to przechodzi ostateczny test. W krajach europejskich ma miejsce wiele nowych nacjonalizmów, rosną napięcia między narodami. Czujemy, że osiągnięcia Jedności i Pokoju są zagrożone, a my musimy je chronić z całych sił. Maksymilian Kolbe może nam w tym pomóc. Dlatego tak ważne jest, aby świętować to w tym roku – powiedział Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu.

Po uroczystych mszach trzy delegacje udały się do Miejsca Pamięci, aby złożyć kwiaty pod Ścianą Straceń i w celi śmierci św. Maksymiliana. Hierarchowie i franciszkanie modlili się również przy celi nr 18 w podziemiach bloku 11, w której zamordowano św. Maksymiliana.

Bartosz Bartyzel, Biuro Prasowe, Muzeum Auschwitz

Msza św. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach pod przewodnictwem ministra prowincjalnego z Krakowa o. Mariana Gołąba

Życie religijne w obozie Auschwitz – nowa lekcja internetowa

O życiu, działalności i duchowości św. Maksymiliana Kolbego opowiada o. Arkadiusz Bąk z Centrum św. MaksymilianaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij