Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Utwór muzyczny - modlitwa o pokój w czasie wojny w Ukrainie

23.03.2022 Jan Maria Szewek

Po inwazji Rosji na Ukrainę krakowski kompozytor Piotr Pałka napisał utwór „Modlitwa o pokój”. 10 marca 2022 r. w bazylice franciszkanów w Krakowie został on wykonany przez chór Voce Angeli i zarejestrowany cyfrowo. 22 marca został on udostępniony w Internecie. Po polsku i ukraińsku.  

Muzyka, słowa, dyrygent – Piotr Pałka; organy - Michał Piechnik; wstęp i łącznik organowy - Michał Piechnik, realizacja dźwięku - Paweł Łyżwa; montaż obrazu br. Paweł Babik OFMConv; tłumaczenie - Amelia Kurjaniuk.

Piotr Pałka jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1993 komponuje i opracowuje utwory chóralne. Pracował dotąd jako dyrygent wielu zespołów.

Jako śpiewak współpracował z Zubinem Mehta, Helmuthem Rilling, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Krzysztofem Pendereckim, Wojciechem Kilarem, Antonim Witem, Łukaszem Borowiczem i Stanisławem Krawczyńskim.

W marcu 1998 roku został laureatem VII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, zdobywając II miejsce oraz dwie nagrody specjalne: za najlepsze kształtowanie wokalne śpiewu zespołowego i za najlepszą metodę pracy z chórem.

Jego zainteresowanie muzyką wokalną przyczyniło się do założenia w 1999 roku chóru mieszanego Voce Angeli (Głosem Anioła), działającego przy Bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie, którego obecnie jest dyrygentem. W skład zespołu wchodzą studenci i absolwenci krakowskich uczelni. Voce Angeli wykonuje muzykę religijną i świecką, głównie á capella. W swoim repertuarze posiada oryginalne kompozycje i opracowania Piotra Pałki.

W marcu 2002 roku Voce Angeli wykonał i nagrał średniowieczny moralitet Krótka i prawdziwa historia o każdym w reżyserii Wojciecha Markiewicza, z muzyką Piotra Pałki, który w maju tego samego roku zdobył Grand Prix Marulić w VI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Dawnych i Dokumentów Radiowych w Chorwacji.

22 października 2006 r. w Watykanie, w Filharmonii Rzymskiej, odbyła się wielka Gala Koncertowa „W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 25-lecia Fundacji Jana Pawła II”. Piotr Pałka poprowadził ten koncert jako dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Wystąpiły gwiazdy muzyki chrześcijańskiej z całego świata, m. in.: Natalia Kukulska, Miecz Szcześniak, Mark Mallett, Padle Stan Fortuna, Padre Cleidimar, Brian Allan, Alicja Bachleda- Córuś, Aleksander Teliga z Paullettą de Vaughn, chór Voce Angeli i Siewcy Lednicy.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij