Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Vincenzo Maria Coronelli OFMConv – franciszkański kartograf

16.08.2022 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

16 sierpnia 1650 r. urodził się Vincenzo Maria Coronelli, geograf, kartograf, encyklopedysta i… franciszkanin, generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, oficjalny kosmograf Republiki Weneckiej.

Urodził się  jako piąte dziecko w domu weneckiego krawca. W wieku 10 lat został wysłany do Ravenny, by uczyć się na drzeworytnika. W roku 1663 wstąpił do franciszkanów, w 1672 rozstał wysłany do Rzymu na studia teologiczne, które ukończył dwa lata później, uzyskując tytuł doktora teologii. Był zatem także uznanym teologiem. W Wiecznym Mieście rozwinęły się jego zainteresowania kartografią, geografią i astronomią. W roku 1699 Coronelii został wybrany generałem Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, ale nie przestał pracować jako kartograf.

Założył pierwsze na świecie towarzystwo geograficzne – Accademia cosmografica degli argonauti, którego członkiem był m.in. Jan III Sobieski.

Dzięki niemu wzrosło zainteresowanie kartografią w XVII-wiecznych Włoszech i kraj zaczął przodować w tej dziedzinie, podnosząc jej poziom w całej Europie. O. Vincenzo wydał ponad 500 map, był twórcą globusów, a jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest sfera świata o średnicy prawie 3,87 m, wykonana dla Ludwika XIV. Jest także autorem licznych dzieł z zakresu geografii i historii, atlasów i nieukończonej encyklopedii powszechnej.

Coronelli zmarł w Wenecji 9 grudnia 1718 r.

Tekst pochodzi ze strony internetowej Instytutu Studiów Franciszkańskich. Zapraszamy do zapoznania się z działalnością tej jednostki naukowej, którą współtworzy 10 franciszkańskich prowincji w Polsce (OFM, OFMConv i OFMCap): www.isf.edu.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij