Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

W nim twarz swoją oglądaj

14.04.2017 Andrzej Zając

Wielki Piątek w naturalny sposób przyzywa do kontemplacji Krzyża. To wpatrywanie się w wywyższony Krzyż ma sens, który wraz ze św. Klarą warto odkryć. W swoich listach zachęca św. Agnieszkę, by przeglądała się w tym jedynym zwierciadle, które pozwala zobaczyć prawdę i jaśnieć blaskiem odwiecznego Piękna.

„W to zwierciadło co dzień wpatruj się, o królowo, oblubienico Jezusa Chrystusa, i ciągle w nim twarz swoją oglądaj”. Klara mówi o trzech częściach zwierciadła. W pierwszej można oglądać ubóstwo Boga w tajemnicy Wcielenia, w drugiej pokorę ziemskiego życia Jezusa. Trzecia część odsłania tajemnicę miłości objawionej w Krzyżu. „Przy końcu tego zwierciadła oglądaj niewymowną miłość, z jaką chciał cierpieć na drzewie krzyża i umrzeć na nim śmiercią ze wszystkich najhaniebniejszą”. Co istotne, chodzi nie o samo cierpienie i śmierć, ale o niewymowną miłość, z jaką Jezus cierpiał i umarł.

Kontemplacja Krzyża skupia się nie na męce, ale na miłości Boga objawionej w męce. Krzyż jest żywy! Jest ożywiony niewymowną miłością Boga. I właśnie ta miłość ma moc przemienić człowieka. Dlatego Klara zachęca, by ją dojrzeć i dać się jej przemienić na kształt samego Boga: „Połóż umysł w zwierciadle wieczności, połóż duszę w blasku chwały, połóż serce w wizerunku boskiej istoty i przez kontemplację cała się przemieniaj w obraz samego bóstwa”.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij