Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

W stulecie urodzin: św. Jan Paweł II i franciszkanie

18.05.2020 . kg

Kuria Generalna | Convento Ss. Apostoli

18 maja 2020 r. przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II – papieża Polaka, który zmienił oblicze Kościoła i świata. Z tej okazji warto przybliżyć w zarysie jego związki z Zakonem Braci Mniejszych Konwentualnych.

„Muszę wyznać, że jako arcybiskup Krakowa znajdowałem się stale w pobliżu prastarego kościoła franciszkańskiego, że nieraz chodziłem tam modlić się, przechodzić stacje Drogi Krzyżowej, nawiedzać kaplicę Matki Bożej Bolesnej. Niezapomniane to dla mnie chwile!” – te słowa Jana Pawła II zachowały się w rękopisie przemówienia, jakie wygłosił 5 listopada 1978 r. w Asyżu, wkrótce po wyborze na Papieża. W ten sposób wyraził on swoje głębokie więzi z naszą rodziną zakonną.

Kontakty Karola Wojtyły (1920-2005) z franciszkanami sięgają 1938 r., początków jego młodości, gdy po przeprowadzeniu się z Wadowic do Krakowa był studentem, a potem – już w czasie wojny – gdy pracował jako robotnik w kopalni Solvay. Do naszego kościoła przychodził na Mszę św. w dni powszednie o godz. 5.30. Znał wtedy, zwłaszcza z kazań niedzielnych wygłaszanych podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 12, o. Bonawenturę Podhorodeckiego, późniejszego męczennika niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz (†1941 r.).

Bywał tu też jako kapłan, a gdy został arcybiskupem krakowskim i zamieszkał w pałacu biskupim, znajdującym się w sąsiedztwie kościoła i klasztoru franciszkanów, przychodził prawie codziennie o godz. 6 rano, siadał w ostatniej ławce pod chórem, przez godzinę odprawiał medytację i odmawiał brewiarz. Często modlił się w kaplicy Matki Bożej Bolesnej i rozważał Drogę Krzyżową w kaplicy Męki Pańskiej. W ostatnim dniu roku zawsze przychodził o godz. 23 na osobistą godzinną adorację Najświętszego Sakramentu, a o północy rozpoczynał Mszę św. z homilią. Wielokrotnie przewodniczył uroczystościom liturgicznym i brał udział w spotkaniach dla różnych grup kościelnych. Zdarzyło się, że raz sprawował posługę w konfesjonale. W swojej księdze czynności biskupich odnotowywał te pobyty w sposób jak najbardziej zwyczajny, tak po rodzinnemu: „u franciszkanów”.

Jego związki z franciszkanami nie ograniczały się tylko do Krakowa. W tym okresie, jeszcze przed wyborem na Papieża, jako arcybiskup krakowski odwiedził ponad 20 naszych wspólnot zakonnych w kraju i za granicą. Był m. in. w znanych polskich sanktuariach maryjnych: Niepokalanowie (5 razy), Kalwarii Pacławskiej i Rychwałdzie (6 razy). Zza granicy można wymienić miejsca franciszkańskie we Włoszech: bazylikę św. Franciszka w Asyżu, Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Lanciano, kościół Niepokalanego Serca Maryi w Weronie, opactwo w Fossanova, bazylikę Świętych Dwunastu Apostołów w Rzymie (2 razy), kościół Niepokalanej w dzielnicy EUR przy ulicy Laurentina w Rzymie, dawne kolegium międzynarodowe przy ulicy San Teodoro (miejsce założenia Rycerstwa Niepokalanej) w Rzymie, kolegium penitencjarzy w Watykanie. Udał się też do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Kolonii w Niemczech, do ośrodka radiowego Godziny Różańcowej w Buffalo w USA, jak też do czterech naszych placówek duszpasterskich w Montrealu w Kanadzie.

Minister generalny Zakonu o. Vitale Bommarco, zaraz po wyborze kard. Wojtyły na stolicę Piotrową w 1978 r., wyraził mu głęboką wdzięczność za „życzliwość i ojcowską troskę”, jaką otaczał zakonników z Krakowa.

Dalsza część artykułu na międzynarodowej stronie Zakonu: ofmconv.net. Zapraszamy!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij