Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Walka duchowa. Acedia.

02.07.2015 Zew Bratni

O tym, że życie duchowe jest rozwojem – podobnie jak wszelkie życie – mówi nam Pismo Święte, a szczególnie Nowy Testament. Warto pamiętać o słowach św. Pawła, który mówi nie tylko o samym rozwoju, ale o konieczności podejmowania świadomych wysiłków: „zapominając o tym, co za mną, a wytężając siły ku temu, co przede mną, pędzę ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę w Chrystusie Jezusie” (Flp 3,13).
Chrześcijanin wszelką walkę duchową z grzechem oraz tym, co do niego pobudza, powinien prowadzić z pomocą wiary. Walka ta bowiem tylko wówczas może być zwycięska, kiedy już jest dziełem łaski Bożej. Pseudo Makary pisze: „Człowiekowi nie dozwolone jest ani nie ma on sił, by samemu wykorzeniać zło. Walczyć, przyjmować i wymierzać ciosy – oto twoje zadanie; lecz wykorzenienie zła to zadanie dla Boga”.

Książka Piovano Adalberto, mnicha benedyktyńskiego z klasztoru Santissima Trinità w Dumenza (Lombardia, prowincja Varese), która ukazała się nakładem Wydawnictwa „Bratni Zew”, uczy, jak walczyć z acedią - największym wrogiem życia duchowego.
 

Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”
ul. Grodzka 54, 31-044 Kraków
tel. 12 428 32 40
www.bratnizew.pl

Bezpośredni link do książkiTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij