Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Warszawa. Prezydent elekt na spotkaniu misjonarzy.

23.06.2015

Prezydent elekt Andrzej Duda był gościem spotkania misjonarzy, poprzedzającego IV Krajowy Kongres Misyjny. Miał on miejsce od 12 -14 czerwca w Warszawie. W jego części brali także udział franciszkanie z Prowincji Krakowskiej. 

Kongres odbywał się pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Jego celem było m.in. uczczenie 50. rocznicy opublikowania dekretu „Ad gentes” Soboru Watykańskiego II, 40-lecie adhortacji Pawła VI „Evangelii nuntiandii” oraz 25-lecie encykliki „Redemptoris missio” Jana Pawła II.

W tych dniach do Polski przyjechało ponad stu polskich misjonarzy, aby uczestniczyć zarówno w kongresie jak też w swoim wakacyjnym zjeździe, który odbył się w czwartek. Podczas jednego ze spotkań w trakcie zjazdu, misjonarzy odwiedził prezydent elekt Andrzej Duda, który przyjechał do Centrum Formacji Misyjnej. Przy tej okazji o. Zbigniew Świerczek, asystent ds. misji odbył nieformalną rozmowę z prezydentem elektem, informując go o planowanej na 5 grudnia 2015 roku beatyfikacji dwóch polskich misjonarzy – męczenników z Pariacoto – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Kongres Misyjny rozpoczął się w piątek 12 czerwca. Jego pierwszym punktem było sympozjum naukowe na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obrady otworzył Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur.

W sobotę w trzech punktach Warszawy zorganizowano osobne spotkania z misjonarzami dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. W kościele Wszystkich Świętych, gdzie odbywała się misyjna stacja dla dorosłych, misjonarze opowiadali o pracy na misji. Podkreślali, że jest to pełna trudów praca od podstaw. W tym wyzwaniu pomaga im modlitwa i świadomość, że inni też modlą się za nich.

Młodzież swój dzień przeżywała w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie znajdowała się młodzieżowa stacja kongresowa. Uczestnicy mogli wysłuchać świadectw misjonarzy, brać udział w koncertach, a także w spotkaniu z kardynałem Fernando Filonim.

Pracę misjonarzy mogły poznać także dzieci zaangażowane w różne grupy misyjne. Ponad 5 tys. osób wzięło udział w kongresowej stacji dziecięcej przygotowanej przez Papieskie Dzieła Misyjne na Torwarze. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty i quizy, a także stroje z różnych regionów świata, które mogli przymierzać.

Zakończeniem drugiego dnia kongresu była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem kard. Fernando Filoniego, prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów, w stołecznym kościele Wszystkich Świętych.

Ostatnim akcentem kongresu była „niedziela kongresowa”, w ramach której biskupi we wszystkich diecezjach odprawili Msze w intencji misji, a w wielu parafiach zorganizowano festyny i spotkania z misjonarzami. Właśnie w takim festynie uczestniczyła ekipa naszego krakowskiego Sekretariatu Misyjnego.

Agnieszka Kozłowska/red.

za: misje.franciszkanie.pl

 

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij