Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Warszawa. U Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.

30.08.2015

Na warszawskich Siekierkach odbyło się (23 sierpnia) spotkanie poświęcone przesłaniu Jezusa Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny. Z uwagi na zapowiadaną większą liczbę pielgrzymów, tym razem spotkanie z Wladysławą Papis odbyło się nie w Kaplicy Objawień, ale w sali teatralnej. Na spotkanie przybyła autokarem kilkudziesięcioosobowa grupa pielgrzymów z parafii ojców jezuitów p.w. Matki Boskiej Kochawińskiej z Gliwic.

Pani Władysława opisywała objawienia Matki Bożej i Pana Jezusa, zwracając uwagę, że w podyktowanej przez Maryję litanii niektóre wezwania wyprzedziły postanowienia Soboru Watykańskiego II, np. wezwania: „Królowo Kościoła Katolickiego” i „Królowo i Matko wszystkich Narodów”. Przypomniała orędzie Pana Jezusa z dnia 18 sierpnia 1943 r.: „Oto Serce Moje, które tak bardzo umiłowało serca wasze. Miłujcie i wy Serce Moje”. Wizjonerka przypomniała też wydarzenia z okresu objawień: działania Niemców na Siekierkach i w Warszawie, pisanie dzienniczka, badania psychiatryczne jakim była poddana przez komisję lekarską oraz wyjazd w pielgrzymce do Częstochowy z mamą i kilkuosobową grupą mieszkanek Siekierek.

W związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego pani Władysława podkreśliła znaczenie orędzia Maryi z 2 września 1943 r. Wtedy Matka Najświętsza powiedziała, że obiera sobie ten dzień za Święto Matki Boskiej Młodzieży. 
Pani Władysława podkreśliła rolę pijarów dla powstania i rozwoju sanktuarium, przypominając, że pijarzy, oprócz trzech zobowiązań zakonnych do przestrzegania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, składają czwarty ślub szczególnej troski w wychowywaniu dzieci i młodzieży. Wizjonerka przybliżyła historię polskich pijarów, opiekunów Sanktuarium i koleje losu, jakie pijarzy musieli przejść, wypędzeni z Warszawy przez zaborców. Chociaż ich kościołem była obecna Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie na ul. Długiej, do Warszawy pijarzy powrócili dopiero w 1979 r. właśnie na Siekierki. O. Edwarda Szajora SchP, ubiegającego się w 1979 r. w Kurii Warszawskiej o założenie ośrodka duszpasterskiego w Warszawie, ówczesny Metropolita Warszawski, ks. kard. Stefan Wyszyński, skierował do opieki nad mieszkańcami Siekierek i tworzenia tam parafii.

Staraniem i pod kierunkiem o. Edwarda Szajora, pierwszego proboszcza, na Siekierkach powstał dom zakonno parafialny, została rozbudowana kaplica, powstała szkoła, wybudowano kościół. 
Po zakończeniu świadectwa p. Władysławy i modlitwie ks. proboszcz Tadeusz Suślik SchP poinformował zebranych, że komisja kościelna zakończyła badania opisu objawień na Siekierkach i wydała już opinię.
Komisja stwierdziła mianowicie, że opis objawień jest zgodny z nauczaniem katolickim. Obecnie oczekuje się na decyzję zatwierdzenia prawdziwości objawień przez Metropolitę Warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza.

W niedzielę 6 września odbędzie się w Sanktuarium uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego i święto Parafii, na które składać się będą następujące wydarzenia:
- o godz. 11.30 – XII Forum Edukacyjne,
- o godz. 13.00 – Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp. Michała Janochy połączona z obrzędem poświęcenia odnowionej Kaplicy Obrazu Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.
- o godz. 14.00 – przy kościele Festyn – Pożegnanie wakacji. 

Anna Dziemska/red.
foto: Anna Dziemska

Źródła: własne, strona internetowa parafii na Siekierkach, książka autorstwa Władysławy Papis „Spotkania z Matką Bożą w Warszawie na Siekierkach 1943 – 2003”.

Orędzia i przesłania otrzymane przez panią Władysławę Papis oraz historia Sanktuarium znajdują się na stronie internetowej Sanktuarium Siekierki.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij