Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Watykan. Katolicki Oscar dla filmu „Życia nie można zmarnować”.

28.06.2016 Szewek Jan Maria

Watykan

Film „Życia nie można zmarnować” o błogosławionych misjonarzach-męczennikach z krakowskiej prowincji franciszkanów otrzymał „watykańskiego Oscara” w kategorii dokumentu. Jednocześnie jest to pierwsza nagroda dla polskiej produkcji na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Reżyser Krzysztof Tadej z Telewizji Polskiej, odbierając nagrodę 23 czerwca, powiedział: „Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Jest ona dla mnie niezwykle ważną i prestiżową nagrodą. Jestem bardzo zadowolony, że film ‘Życia nie można zmarnować’ został nagrodzony. To film o dwóch polskich zakonnikach, franciszkanach konwentualnych, o ojcach Michale Tomaszku i Zbigniewie Strzałkowskim zamordowanych w Peru. Papież Franciszek powiedział o nich ‘Wielcy Polacy’. 10 tysięcy kilometrów od Rzymu mówili o Bogu i pomagali mieszkańcom. ludziom. Do końca zostali wierni Bogu i ludziom. W 1991 terroryści z ugrupowania „Sendero luminoso” zamordowali ich w Pariacoto. Ale nadal żyją w sercach ludzi, których spotkali na swojej drodze życia. To przykład, że gdy czynimy dobro innym, to po nas to dobro zostanie, po naszej śmierci. Oni nie zmarnowali życia. I my też nie powinniśmy życia zmarnować. Dziękuję bardzo”.

Podczas uroczystej gali w Palazzo della Cancelleria fragmenty polskiego filmu zrealizowanego dla Redakcji Audycji Katolickich Telewizji Polskiej oglądało ponad 80. wybitnych osobistości świata filmu i hierarchowie Stolicy Apostolskiej. Dzień wcześniej specjalny pokaz dokumentu odbył się w słynnym Palazzo Cardinal Cesi w pobliżu Watykanu.

Podczas festiwalu pokazywane były filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i programy promujące uniwersalne wartości. W sumie w konkursie wzięło udział ponad 1000 produkcji.

Członkami jury byli: księżniczka Maria Pia Ruspoli (przewodnicząca), ks. Franco Perazzolo z Papieskiej Rady ds. Kultury, Michele Navadic – dyrektor programowy RTBF (Belgia), włoska producentka Oriana Mariotti i prof. Norbert Blecha z Austrii. Natomiast przewodniczącą festiwalu była Liana Marabini.

Twórcy filmu „Życia nie można zmarnować”:
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Tadej
Zdjęcia: Wojciech Kozłowski
Dźwięk: Wojciech Zająkała
Światło: Sławomir Dębkowski
Montaż: Paweł Gołdziński
Lektorzy: Janusz Szydłowski, Lesław Żurek
Oprawa muzyczna: Joanna Fidos
Kierownik produkcji: Katarzyna Ragu-Pokropek, Tomasz Rychter
Producent: Ryszard Urbaniak
Redakcja: Joanna Ładzińska-Molak, Rafał Sztejka SJ
Współpraca realizacyjna i produkcyjna: Jan Maria Szewek OFMConv (Polska), Dariusz Mazurek OFMConv (Peru)

Film można nabyć w sklepie internetowym i w sklepie z Artykułami Religijnymi przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie.

jms

----

Polskie media o nagrodzie:
Centrum Informacji TVP
Informacyjna Agencja Radiowa
Radiowa Trójka

TVP2 - "Pytanie na śniadanie"

KAI, Gość Niedzielny, wiara.pl, Radio eM
Niedziela
wiadomosci.com
„Między ziemią a niebem”, TVP 1 (00:21:06)
„Halo Polonia”, TVP Polonia (00:38:15)

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij