Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wezwani do piękna

07.02.2017 Andrzej Zając

O co chodzi w świadectwie chrześcijańskiego życia? Odpowiedź, jaką daje Jezus, wskazuje na światło, które ma świecić wobec innych. Chodzi jednak o to, by nie błyszczeć, lśnić, brylować, ale by rzeczywiście świecić. A człowiek nigdy nie świeci własnym światłem, ale światłem Boga.

Intrygujące jest spostrzeżenie św. Franciszka, który w swojej Pochwale stworzeń tylko cztery spośród nich określa wprost jako piękne. Są nimi słońce, księżyc, gwiazdy i ogień. Każde z nich jest na swój sposób źródłem światła, każde z nich świeci i rozjaśnia. I właśnie dlatego jest piękne, że świeci. Podobnie można by powiedzieć o człowieku, który o tyle jest piękny, o ile świeci, o ile daje świadectwo życia wiary. A życie wiary wypływa z bliskości z Bogiem, który jest Nieskończoną Jasnością.

Wezwanie do chrześcijańskiego świadectwa nie jest więc niczym innym, jak wezwaniem do piękna. Człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boga, jest piękny, o ile to podobieństwo w sobie ożywia, podtrzymuje i wyraża. Piękno bowiem daje się dostrzec, doświadczyć, odczuć. Człowiek wyraża je poprzez piękne życie, piękne postawy, zachowania, gesty, słowa, które jaśnieją pośród zgiełku i szarości. I tak stają się świadectwem o Pięknym Bogu, który przez człowieka się objawia. A gdzie objawia się Bóg, tam jest światło.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij