Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wielki Odpust Kalwaryjski

05.08.2022 Jan Maria Szewek

Tradycyjnie, 11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla rozpocznie się Wielki Odpust, który potrwa do 15 sierpnia 2022 r. W tym roku przypada 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa znalazły się również koncerty muzyczne i jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem.  

W tym roku przypada 40. rocznica kanonizacji o. Kolbego. Z tej racji po raz pierwszy zaproszenie do przewodniczenia jednej z Mszy świętych odpustowych otrzymał od franciszkanów metropolita Bambergu w Niemczech, abp Ludwig Schick, który ma wielki kult św. Maksymiliana i który rokrocznie pielgrzymuje do celi śmierci Świętego w byłym niemieckim obozie Auschwitz.

W tych dniach Eucharystiom przewodniczyć będą również: metropolita przemyski abp Adam Szal, minister prowincjalny franciszkanów z Krakowa o. Marian Gołąb i bp Edward Kawa ze Lwowa.

Kaznodzieją odpustowym będzie o. Andrzej Łaniecki z Legnicy, a dróżki poprowadzą: Pogrzebu Matki Bożej – o. Marcin Drąg z Krakowa; Pana Jezusa – o. Zbigniew Kubit z Przemyśla; Pana Jezusa dla młodzieży – o. Arkadiusz Żelechowski z Krakowa.

Szczegóły programu Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego dostępne są na stronie Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, nazywane Jerozolimą Wschodu bądź Jasną Górą Podkarpacia, znajduje się w najbardziej na północ wysuniętej części Karpat Wschodnich na wysokości 465 m. Początki klasztoru i osady Kalwaria Pacławska sięgają XVII w.

Kościół zachował pierwotny barokowy styl z freskami najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa freskowego w Małopolsce Wschodniej, pochodzącego ze Lwowa, Stanisława Stroińskiego. Ołtarze z bogatą ornamentykę wywodzą się z warsztatu wybitnego rzeźbiarza lwowskiego Macieja Polejowskiego. Na uwagę zasługują także barokowe organy.

W świątyni znajduje się cudowny, łaskami słynący obraz Matki Bożej. Najpierw odbierał on cześć we franciszkańskim kościele w Kamieńcu Podolskim, przed którym modlili się między innymi królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, Książę Jeremi Wiśniowiecki oraz hetmani Stanisław Żółkiewski i Stefan Czarniecki. W księgach odnotowano ponad 50 cudów. W bazylice znajduje się też grób Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, do którego w ostatnim czasie pielgrzymuje niezliczona liczba wiernych.

Kalwaria to również Dróżki Pana Jezusa, Droga Krzyżowa, Dróżki Matki Bożej oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 42 kaplice rozsiane po wzgórzach służą do rozważania tajemnic Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej.

Kalwaria Pacławska przyciąga rzesze ludzi nie tylko ze względów religijnych i pobożnościach. Park krajobrazowy z rezerwatem przyrody w tym miejscu to dla wielu idealne miejsce do odpoczynku i regeneracji sił witalnych.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij